سیم افشان

تعریف عادی سیم افشان این است که یک هادی مسی دارای روکش است، که شکل هادی استفاده شده در آن منجر به تمایز این سیم از سایر سیم‌ها شده است. توجه کنید که برای تولید هادی این مدل سیم می‌توانند از دو فلز مس و آلومینیوم استفاده کنند اما عایق یا روکشی که دارند حتما از نوع پی وی سی است. گفتنی است که هادی‌های مسی از نظر عملکرد بهترین گزینه هستند چرا که فلز آلومینیوم سریع‌تر از مس با اکسیژن هوا واکنش می‌دهد و به همین دلیل زودتر هم دچار زنگ زدگی می‌شود. همین مسئله باعث شده هادی‌هایی که از فلز آلومینیوم ساخته شده‌اند افت بیشتری داشته باشند و در نهایت طول عمر مفیدی سیم هم کمتر شود.

در ساختار داخلی سیم افشان از رشته سیم‌های متعددی استفاده شده است که در کنار هم با یک عایق پوشیده شده‌اند. روی این سیم‌ها معمولا دو عبارت MH و AF حک شده که برای شناسایی سیم بهترین راه‌حل هستند. ضخامتی که برای سیم افشان بایستی در نظر گفته شود از ۰.۷ میلی‌متر تا ۲.۸ میلی‌متر است. گفتنی است که بیشترین مقاومت در نظر گرفته شده برای سیم‌های افشان حدود ۱۳.۳ اهم بر کیلومتر است. زمانی که مقاومت سیم افشانی بیشتر از این مقدار باشد یعنی این که شرکت سازنده در تعداد رشته‌های داخلی یا قطر سیم مرتکب اشتباه شده است.

سیم افشان

مشاهده انواع سیم و کابل در فروشگاه سیم و کابل نوید

انواع سیم افشان

اساسا سیم افشان هم به نوبه خود با توجه به میزان ولتاژ و نوع هادی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

انواع سیم افشان بر اساس نوع هادی:

سیم افشان مسی
سیم افشان آلومینیومی

انواع سیم‌های افشان بر اساس میزان ولتاژ:

سیم‌های افشان با ولتاژ ۳۰۰ الی ۵۰۰ ولت
سیم‌های افشان با ولتاژ ۴۵۰ الی ۷۵۰ ولت است
توجه: ولتاژ مورد نیاز برای تست این دو سیم حدود ۲۵۰۰ ولت است.

سیم ارت افشان

سیم افشان ارت یکی دیگر از سیم‌های افشان است که عایق در نظر گرفته شده برای آن‌ها سبز/زرد است. لازم به اشاره است که این سیم باعث می‌شود که بدنه تمام لوازم و دستگاه‌های برقی از نشتی جریان در امان بمانند.

سیم ارت افشان
سیم افشان آلومینیومی

سیم افشان آلومینیومی

باید بدانید که برای هادی سیم‌های افشان از فلز آلومینیوم استفاده نمی‌کنند یعنی بر حسب استاندارد ملی ایران به کد ۳۰۸۴ یا استاندارد جهانی IEC ۶۰۲۲۸ هادی‌های استفاده شده برای گروه ۵ و ۶ لازم است مسی باشد. استفاده از آلومینیوم به عنوان هادی فقط و فقط برای هادی‌های کابل نیمه افشان و مفتولی که سطح مقطع آن‌ها بیشتر از ۱۰ میلی‌متر یا بالاتر است، مجاز خواهد بود. جایگزین کردن فلز آلومینیوم به جای فلز مس برای سیستم‌های توزیع و انتقال جریان برق گزینه مناسبی است. اما اگر از این فلز به عنوان هادی یک سیم افشان یا سیم کشی داخلی، مصارف عمومی قطعا اشکالات فنی دارد.

سیم افشان با ولتاژ نامی ۴۵۰ الی ۷۵۰ ولت

این نوع سیم‌های افشان معمولا ولتاژ ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت را به خوبی تحمل می‌کنند. از آن‌ها برای حفاظت سیستم‌های روشنایی، داخل وسایل برقی، داخل لوله‌ها، مکان‌های خشک، رو یا زیر گچ‌ها استفاده می‌شود. سطح مقطع در نظر گرفته شده برای این مدل سیم‌ها بالاتر از ۱ است نه کمتر.

سیم افشان با ولتاژ نامی ۴۵۰ الی ۷۵۰ ولت
سیم افشان با ولتاژ نامی ۳۰۰ الی ۵۰۰ ولت

سیم افشان با ولتاژ نامی ۳۰۰ الی ۵۰۰ ولت

این سیم‌های افشان ولتاژ نامی از ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت دارند که معمولا آن‌ها را زیر و یا روی گچ یا داخل لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند البته برای لوله‌های خرطومی گزینه‌های بسیار مطلوبی هستند. سطح مقطعی که برای این سیم‌ها در نظر گرفته‌اند تا حدود ۱ میلی‌متر مربع است نه بیشتر.

سیم افشان مسی

همان گونه که از نام این سیم مشخص است برای ساختن هادی آن از فلز مس استفاده شده است. این هادی مسی مقاومت کمی دارد و جریان الکتریکی را به خوبی انتقال می‌دهد. سیم افشان مسی هم از دو بخش هادی و روکش ساخته شده است که هادی آن به صورت رشته‌ای در مرکز سیم واقع شده است. روکش هم معمولا از جنس پی وی سی انتخاب می‌شود و می‌تواند به خوبی از هاد یمسی محافظت کند. این روکش باعث می‌شود که جریان برق به بیرون انتقال داده نشود و از اتلاف آن جلوگیری شود. این سیم‌ها از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند به همین دلیل در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که امکان حرکت و جا به جایی سیم بسیار بالا است؛ در این صورت سیم‌ها آسیب کمتری می‌بینند. از آن جایی که انعطاف سیم افشان بیشتر است از مقاومت الکتریکی کمتری هم برخوردار است. به همین دلیل سطح مقطع سیم‌های افشان به دلیل فاصله بین لایه‌های مختلف سیم‌های تابیده شده به‌هم، بیشتر است. در نهایت بایستی بدانید که قیمت این سیم‌ها به نسبت سیم‌های مفتولی بیشتر است چرا که هزینه تولید بیشتری را برای سازنده متحمل می‌شوند. بنابراین سعی کنید برای اجرای پروژه‌های خود بهترین برند را با کیفیتی عالی انتخاب کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم افشان با فروشگاه سیم و کابل نوید در تماس باشید

مشخصات سیم افشان

هر سیم و کابل تولید شده دارای مشخصات منحصر به فردی هستند که تمام این مشخصات باعث می‌شوند کاربردهای منحصری هم برای آن‌ها در نظر گرفته شود. سیم‌های افشان از این قضیه مستثنی نیستند چرا که این سیم‌ها هم به نوبه خود مشخصات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. از جمله مشخصات کابل آلومینیومی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
» سیم و کابل‌های افشان مجهز به هادی مسی و یا آلومینیومی هستند که با توجه به بودجه و کاربرد مورد نیاز می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.
» عایق یا روکشی که برای این کابل در نظر گرفته می‌شود از جنس پی وی سی یا PVC است، آن هم از نوع PVC/C خواهد بود.
» بر روی این کابل‌ها معمولا دو عبارت AF و MH درج شده است، که نشانه خوبی برای شناخت کابل‌های افشان است.
» بر اساس دو استاندارد ملی و بین المللی ISIRI ۳۰۸۴ و IEC ۶۰۲۲۸ ساخته می‌شوند؛ که کیفیت و عملکرد آن‌ها بی‌نظیر خواهد بود.
» با ولتاژهای مختلفی ساخته می‌شوند، برای ولتاژ نامی ۳۰۰ الی ۵۰۰ ولت از ولتاژ تست ۲۰۰۰ ولت و در ولتاژ نامی ۴۵۰ الی ۷۵۰ از تولتاژ تست ۲۵۰۰ ولت استفاده می‌کنند.
» بر حسب استاندارد VDE نام NYAF در روش کدگذاری برای سیم و کابل‌های برقی با حداکثر ولتاژ ۴۵۰ الی ۷۵۰ ولت است.

بهترین مارک سیم افشان

سیم افشان در شرکت‌های متعدد داخلی و خارجی تولید می‌شود که تماما برای محصولات خود درجه کیفیت متفاوتی در نظر گرفته‌اند. اگر به بازار فروش سیم و کابل سر بزنید قطعا برندهای مختلفی را مشاهده می‌کنید که انتخاب یک برند مناسب را برای شما سخت می‌کند. یک برند خوب معمولا میزان تقاضای زیادی دارد و به صورت سالانه میزان تولید آن بیشتر از سایر برندها است. این چنین برندی توانسته که رضایت مشتریان را به خود جلب کند و معمولا در بازارهای بین المللی هم حضور دارد.

سیم و کابل‌های با کیفیت توسط شرکت‌های با تجربه ساخته می‌شوند که کیفیت بالایی هم دارند و مردم برای خرید آن‌ها درنگ نمی‌کنند. از جمله بهترین برندهای سیم افشان می‌توان به سیم و کابل اعتماد البرز، خراسان افشار نژاد، سیم و کابل کسری، رسانا کابل، کابل‌سازی ابهر، سیم و کابل یزد و… اشاره کرد. برای این که از اصل بودن این سیم‌ها مطمئن شوید حتما به مراکز فروش معتبری مراجعه کنید یا این که آن‌ها را از نمایندگی‌های رسمی شرکت تهیه کنید. در این صورت هم قیمت مناسب شامل حال شما می‌شود هم این که از اصل بودن آن‌ها مطمئن می‌شوید.

سیم افشان با ولتاژ نامی ۴۵۰ الی ۷۵۰ ولت

تعداد رشته‌های سیم افشان

هر سیم افشان در ساختار خود مجهز به رشته سیم‌های مسی است که این رشته سیم‌ها توانایی بالایی در تاب خوردن دارند. همین مسئله منجر می‌شود که انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشند. این سیم‌ها با توجه به ساختاری که دارند نسبت به سیم و کابل‌های مفتولی و نیمه افشان از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار هستند. در حقیقت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مشخصات انواع سیم و کابل‌ها، مقاومت الکتریکی هادی است. آن دسته از سیم‌ها که دارای سطح مقطع یکسانی هستند بر طبق استانداردهای موجود، دارای مقاومت اهمی مشخصی هم هستند. به صورتی که تعداد رشته‌های سیم افشان محدود به مقاومت اهمی استاندارد است. به عبارت ساده‌تر تعداد رشته‌های موجود در این سیم‌ها در یک سطح مقطع بر طبق بیشترین مقاومت هادی در دمای مشخص ۲۰ درجه سانتی‌گراد مشخص می‌شود.

کاربردهای مختلف سیم افشان

در رابطه با کاربرد این سیم‌ها در صنایع مختلف می‌توان صحبت کرد و موارد مختلفی هم نام برد. سیم و کابل افشان با توجه به انعطافی که دارند در صنعت ساختمان سازی، ابزار آلات موسیقی، وسایل برقی صوتی و تصویری، صنعت و… به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان گونه که قبل‌تر اشاره کردیم از این سیم‌ها می‌توان که در تجهیزات و وسایل برقی استفاده کرد و حتی برای محافظت کردن از سیستم‌های روشنایی هم از آن‌ها بهره می‌برند.
کاربرد دیگر این سیم‌ها این است که می‌توان آن‌ها را در تابلوهای فرمان، تجهیزات روشنایی، کلیدها، داکت‌های زمینی، ماشین آلات، تابلوهایی با ولتاژ برق ۷۵۰ و… که انعطاف برای آن‌ها مهم است، استفاده می‌کنند. البته با توجه به ولتاژهای مختلف برای کاربردهای متفاوتی استفاده می‌شوند:

» ولتاژهای ۳۰۰ الی ۵۰۰ ولت: سیم‌هایی با این ولتاژ برای سیم کشی داخل لوله‌ها، زیر گچ‌ها یا روی گچ‌ها گزینه مناسبی هستند.

» ولتاژهای ۴۵۰ الی ۷۵۰ ولت: بیشترین کاربرد این سیم‌ها در وسایل الکتریکی است و در تجهیزات روشنایی هم کاربرد دارند.

کیفیت برتر تولیدات

تولید بر اساس خواسته مشتری بر اساس سایز نوع و متراژ

کاهش هزینه ها و کاهش قیمت

پایین ترین قیمت محصولات نسبت به همکاران به دلیل سود کم؛ مقایسه کنید ..!

بالاترین درجه کیفی

بالاترین درجه کیفی محصولات باتوجه به استفاده از بهترین متریال موجود

ظرفیت بالای تولید

دارای آزمایشگاه مدرن داخل خود کارخانه جهت انالیز هر محصول از شروع تا پایان تولید

نکات مهم قبل از خرید سیم‌های افشان

قبل از این که سیم و کابل‌های افشان را خریداری کنید باید به نکات زیادی توجه کنید که در صورت رعایت آن می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.
1. به کیفیت و خلوص مس به کار رفته برای ساخت هادی توجه کنید. معمولا شرکت‌های مختلف، کیفیت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند؛ اگر درصد خلوص مس بالا و بهتر باشد عملکرد سیم هم به مراتب بهتر است.
2. برندهای مختلف را بررسی کنید؛ اساسا برندهای مختلفی از سیم افشان در بازار وجود دارد که تماما سعی می‌کنند که کیفیت لازم را داشته باشند، اما همه آن‌ها کیفیت آن چنانی ندارند. برندهای برتر محصولات بهتری را ارائه می‌دهند که با اطمینان خاطر می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.
3. انواع کابل‌ها را بشناسید و بدانید که برای چه کاربری می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید. سیم‌های افشان در ولتاژهای مختلف با سطح مقطع‌های متفاوت تولید می‌شوند، که هر کدام را در شرایط مختلف استفاده می‌کنند.
4. نوع هادی استفاده شده در سیم‌های افشان هم یک پارامتر مهم در خرید است. معمولا هادی سیم‌های افشان با فلز مس و یا آلومینیوم ساخته می‌شوند که قیمت و عملکرد آن‌ها با هم متفاوت است.
5. قبل از بررسی قیمت و یا سایر پارامترها لازم است از کیفیت عملکرد آن‌ها مطمئن شوید. باید بگوییم کیفیت ساخت و کیفیت عملکرد سیم و کابل افشان در اولویت باشد.

قیمت سیم افشان

قیمت سیم افشان با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود، که هر کدام از این عوامل به نوبه خود میزان تاثیری در قیمت نهایی محصول می‌گذارند. قطعا این عوامل تعداد زیادی دارند که اصلی‌ترین و اساسی‌ترین آن‌ها به قیمت مواد اولیه و یا هزینه تولید محصول بر می‌گردد. معمولا برای تولید کردن هر سیم و کابل افشانی از دو فلز اساسی مس و آلومینیوم استفاده می‌کنند که قیمت نهایی فلز مس به مراتب بیشتر از فلز آلومینیوم است. تغییراتی که در قیمت این محصولات اعمال می‌شود به صورت جهانی است. بایستی بدانید که ویژگی‌های منحصر به فرد فلز مس باعث شد که برای تولید سیم و کابل‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد اما افزایش قیمت ناگهانی آن باعث شد که همه به فکر چاره باشند.

تمام تولیدکنندگان روی یک فلز ارزان‌تر سرمایه‌گذاری کردند که این فلز علاوه بر عملکرد مناسب از قیمت مناسبی هم برخوردار باشد. فلز آلومینیوم بهترین موردی بود که می‌توانستند از آن بهره‌مند شوند. اما مواد اولیه تنها عامل موثر نیست که می‌توان برای قیمت سیم افشان هادی برق به آن اشاره کرد. بلکه موارد دیگری همچون برند و شرکت سازنده، انرژی استفاده شده برای تولید محصول (انرژی برق)، نوع هادی، شیلددار بودن یا نبودن، نوع عایق استفاده شده و… هم به اندازه کافی در تعیین قیمت سیم افشان موثر خواهند بود.

به‌روز رسانی در تاریخ 1401/04/25