سیم ارت

سیم ارت (Earth) یکی از انواع سیم‌هایی است که روزانه در بسیاری از شرکت‌های سیم و کابل، تولید می‌شود. این سیم به منظور افزایش ایمنی و محافظت مورد استفاده قرار می‌گیرد. نام دیگری که برای سیم ارت وجود دارد، سیم اتصال به زمین است، در واقع یک روش برای جلوگیری از برق گرفتگی است.  تمام وسایل و لوازم خانگی اعم از یخچال، ماشین لباسشویی و … ممکن است که به دلایل مختلف دچار نشتی جریان برق شوند که برای حل این مسئله از سیم ارت استفاده می‌شود. نشتی جریان، بر اثر عوامل مختلفی به وجود می‌آید که از جمله آن‌ها می‌توان به لخت بودن سیم، پوسیدگی سطح عایق، له‌‌شدن، رطوبت، ضربه، گرد و غبار و … اشاره کرد.  در بسیاری از مواقع ممکن است یک وسیله برقی دچار نشتی جریان شده باشد و در صورت تماس دست با آن، دچار برق گرفتگی شویم؛ اما با استفاده از سیم ارت، این نشتی جریان به زمین منتقل می‌شود و از حوادثی همچون اتصالی دستگاه‌، آتش سوزی و برق گرفتی جلوگیری می‌کند.

سیم‌ارت با دو متریال مختلف مس و آلومینیوم تولید می‌شود که نوع مسی دارای ویژگی‌هایی همچون هدایت الکتریکی بالا، مقاومت بالا در برابر عواملی همچون خوردگی، زنگ زدگی، قطعی و … است.  به دلیل همین ویژگی‌ها، ارت مسی پر استفاده‌تر از ارت آلومینیومی است، در صورتیکه نوع آلومینیومی از نظر قیمت مقرون به‌صرفه‌تر استدر واقع سیم ارت برای محافظت هر چه بیشتر لوازم و در سایزهای متفاوتی تولید می‌شوددو سیم ارت و نول از نظر ظاهری بسیار شبیه به‌هم هستند و عملاً دو سیم بی‌برق‌اند، اما کاربرد و عملکرد آن‌ها بسیار متفاوت است، به طوریکه نمی‌توان آن‌ها را به جای هم استفاده نمود.      

سیم ارت

جهت مشاهده با کیفیت ترین کابل مفتولی و اطلاع از قیمت آن کلیک کنید.

انواع سیم ارت

معمولاً‌ سیم ارت مانند هر سیم دیگری که تولید می‌شود، دارای انواع مختلفی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارت‌ خشک یا مفتولی

این نوع سیم متشکل از یک سیم تک رشته‌ای است که معمولاً در فرم کاری داخل تابلو برق‌ها مورد استفاده قرار می گیردهادی‌ای که در این سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد از نوع PVC است که از ولتاژ نامی 450/750 ولتا برخوردار استمعمولاً این سیم برای جریان‌های مختلف در سطح مقطع‌های مختلف طراحی و تولید می‌شودرنگ عایقی که برای این سیم استفاده می‌شود، ترکیب دو رنگ زرد و سبز استاین سیم به هیچ عنوان قابلیت انعطاف پذیری ندارد به همین دلیل به ارت خشک معروف است. 

ارت‌ روکش دار

یکی از مهم‌ترین انواع سیم‌هایی که در صنایع مختلف و یا ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیم ارت روکش دار استوجود این سیم در سیم کشی تمام ساختمان‌ها لازم است، لذا تا حد زیادی خطر برق گرفتگی را کاهش می‌دهداساساً ایمن‌ترین نوع سیم‌های ارت همین مدل روکش‌دار است که با نام Green6 THHN هم معروف است و عایق آن از جنس PVC یا پلاستیک استاین روکش هادی سیم را در برابر عوامل بیرونی و رطوبت محافظت می‌کند.   

ارت‌ افشان

سیم ارت افشان دارای خاصیت انعطاف پذیری است، یعنی نسبت به نوع مفتولی از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است. این سیم از هادی چند رشته‌ای در هم تنیده تشکیل شده است که به راحتی می‌توان آن را شکل دهی کرد و در عین حال دارای مقاومت الکتریکی بالایی هم است؛ همچنین در برابر دمای بالا از مقاومت بالایی هم برخوردارند.  

ارت نیمه افشان

این سیم متشکل شده از مجموعه‌ای رشته سیم مفتولی است که به صورت درهم تابیده شده طراحی و تولید می‌شوند. این سیم معمولاً سیمی مابین نوع مفتولی و افشان است.     

خرید سیم ارت

استفاده از سیم ارت یکی روش بسیار مناسب برای جلوگیری از برق گرفتگی است، در حقیقت می‌توان گفت که بهترین روش برای جلوگیری از برق گرفتگی است که علاوه بر حفاظت از تجهیزات و لوازم الکتریکی می‌تواند به خوبی از جان افراد محافظت کند. اضافه جریان، خسارت‌های مالی و جانی، آتش سوزی و … را در پی خواهد داشت که با استفاده از سیم ازت می‌توان از این همه مشکل و حادثه جلوگیری کرد. 

در حالت کلی، راه‌اندازی یک سیستم ارتینگ و استفاده از ارت در تمام ساختمان‌ها، یک روش مناسب برای ایجاد حفاظت از ساختمان‌ها در برابر صاعقه، حفاظت از افراد در برابر آتش سوزی و برق گرفتگی، حفاظت از تجهیزات در برابر اتصالی و … خواهد بود. بنابراین یک خرید نا مناسب می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را به وجود بیاورد، پس توصیه می‌کنیم با شناخت کافی خرید خود را انجام دهید تا با انتخاب درست از حوادث و خسارت‌ها جلوگیری کنید. هنگام خرید سیم و کابل حتماً به نکات زیر دقت کنید: 

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

مشاهده محصولات سیم و کابل نگین در فروشگاه سیم و کابل نوید

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

کاربرد سیم ارت

کاربرد سیم ارت چیست ؟

مهم‌ترین کاربردی که برای یک سیم ارت می‌توان نام برد، جلوگیری و یا کاهش حوادثی همچون آتش سوزی و برق گرفتگی است که ممکن است در اثر نشتی جریان به وجود بیاید. این سیم علاوه بر افزایش ایمنی که به وجود می‌آورد، موجب می‌شود که در دستگاه‌های الکتریکی اتصال و خرابی رخ ندهد و یا مانع افزایش ولتاژ به صورت ناگهانی می‌شود.  در بسیاری از تجهیزات و لوازم خانگی از این سیم استفاده می‌شود، برای مثال: یخچال، کولر آبی، ماشین لباسشویی، انواع چراغ‌ها و لامپ‌ها و … را می‌توان نام برد.  رنگ این سیم، ترکیب دو رنگ زرد و سبز است که از قطری مشابه سیم فاز برخوردار خواهد بود. اساساً اگر روی پریز برق سه سوراخ مشاهده کردید، یعنی به زمین متصل شده است. در بسیاری از موارد این سیم را در سیم‌کشی ساختمان، یعنی پریزها مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

چناچه در سیم فاز مشکل یا خرابی دیده شود (برای مثال بدنه سیم خورده شده باشد)، قطعاً موجب سوختن سیم کشی یا اتصال در سیم کشی می‌شود، اما زمانی که از سیم یا کابل ارت استفاده شود، از این اتصالات جلوگیری می‌کند به طوریکه جایگزین سیم منفی شده و برق سیم مثبت را به طرف خروجی هدایت می‌کند. در ساختمان‌های قدیمی که ساخت جدیدی نداشتند، از نظر الکتریکی مشکلات فراوانی به وجود می‌آمداما در حال حاضر در ساختمان‌های نوساز که سیم کشی آن‌ها به‌روز است، این چنین مشکلاتی در سیم کشی و دستگاه‌های برقی مشاهده نمی‌شود، زیرا از این سیم استفاده می‌شوددر همان ابتدای ساخت و طراحی سیم کشی وجود سیم ارت را لازم و ضروری می‌دانند تا از مشکلاتی همچون اتصالات، اضافه بار و … جلوگیری کنند و یا آن را به حداقل برسانند که شاهد حوادث ناگواری همچون آتش سوزی نشویم و هزینه‌های در رابطه با خسارت و خرابی دستگاه و … متحمل نشویم. 

جنس و سایز سیم ارت

در بسیاری از مواقع به دلیل قیمت بالایی که در فلز مس دیده می‌شود از نوع آلومینیومی استفاده می‌کنند. ارت آلومینیومی وزن سبک‌تری دارد، به همین دلیل قیمت آن مناسب‌تر است. در واقع آلومینیوم نوسان قیمت کمتری دارد و برای افرادی که قیمت برایشان مهم است گزینه مناسبی خواهد بود. سیم ارت در سایزهای مختلفی طراحی و تولید می‌شود و لازم است که برای هر کاربرد سایز مناسبی انتخاب شود. توجه کنید حتی تعداد رشته‌ها در انواع ارت‌ها مختلف خواهد بود. اساساً سایز بندی رایج سیم و کابل‌های ارت عبارت‌اند از:

کابل ارت سایز 16، 25، 35، 50 معمولاً دارای 7 رشته سیم در ساختار داخلی خود هستند. اساساً کابل‌‌های ارت سایز 70، 95، 120 معمولاً دارای 19 رشته سیم در ساختار داخلی خود هستند. برای کابل‌های ارت سایز 150، 185، 240 معمولاً در ساختار داخلی خود از 37 رشته سیم برخوردارند. با توجه به آن‌چه که گفته شد، به سایز و تعداد رشته‌های داخلی سیم دقت کنید. در حقیقت هادی که برای تولید این سیم و کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از جنس مس با درصد خلوص 99/9% است.

قیمت سیم ارت
کاربرد سیم ارت

رنگ بندی سیم ارت

از آن جایی که در سیم ارت جریان برقی وجود ندارد و معمولاً به صورت بدون عایق است، به رنگ سبز مشخص می‌شود. البته ناگفته نماند که این سیم در مدارات مختلف دارای رنگ متفاوتی است، اما در حالت کلی به رنگ سبز مشاهده می‌شود. اگر در یک مداری با سیم سبز رو به رو شدید، بدانید که سبز رنگ است. لازم است بدانید که در ماشین لباسشویی سه کابل دیده می‌شود که دو کابل آن برای انتقال فاز و نول به ماشین است و نوع دیگر آن برای سیم ارت است که ترکیبی از رنگ سبز و زرد خواهد بود. 

اساساً سیم نول و ارت ظاهرا تفاوتی ندارند و هر دوی آن‌ها بی برق هستند، اما عملاً در کاربرد و نوع کارکرد کاملا متفاوت هستند، یعنی به هیچ عنوان نمی‌توان آن‌ها را به جای هم مورد استفاده قرار دادلازم است بدانید که سیم ارت برای محافظت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و وجود آن لازم نیست؛ در صورتی که وجود سیم نول الزامی استدر حقیقت سیم‌های ارت در تنوع و رنگ بندی بیشتری وجود دارند، در صورتیکه سیم نول تنوع و رنگ بندی کمتری دارنددر نتیجه به این رنگ بندی دقت کنید.  

تفاوت سیم نول و سیم ارت

در سیم کشی سیستم‌​های برقی ۳ نوع سیم فاز، نول و ارت وجود دارد. سیمی که در مدار در کنار سیم فاز قرار دارد، سیم نول یا سیم خنثی است. سیم نول مدار را به منبع برق اصلی برمی​‌گرداند. سیم خنثی مدار را به زمین یا شینه‌ای که معمولاً در تابلو برق متصل می‌شود، می‌رساند و باعث می‌شود جریان‌ها در سیستم الکتریکی شما گردش کنند، که امکان استفاده کامل از الکتریسیته را فراهم می‌کند.

علاوه بر این، این کار از باقی ماندن جریان‌های معیوب یا اضافی در پریز شما جلوگیری می​‌کند. سیم​‌های نول دارای روکش سفید یا خاکستری یا زرد هستند. اگرچه ممکن است همیشه جریان الکتریکی را به گردش در نیاورند، اما باید به اندازه سیم فاز با احتیاط رفتار کرد چون ممکن است حاوی جریان باشند. در مقابل سیم ارت نیز به عنوان سیم محافظی در برابر جریان‌های الکتریکی ناپایدار عمل می‌​کند.

در شرایط معمولی، سیم ارت هیچ جریانی ندارد. اما هنگامی که یک حادثه الکتریکی مانند اتصال کوتاه رخ می​‌دهد، سیم ارت جریان ناپایدار را از سیستم الکتریکی می​‌گیرد و آن را به سمت زمین می‌فرستد. سیم ارت به راحتی با روکش سبز رنگ شناسایی می​‌شود. اما ممکن است در تمامی مدارها و سیستم​‌های برق کشی به کار نرود. بنابراین می​‌توان نتیجه گرفت سیم نول و سیم ارت از نظر ساختار، کاربرد و نوع سیم کشی با یکدیگر متفاوت هستند.

سیم ارت ارزان

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

مشاهده محصولات سیم افشان در فروشگاه سیم و کابل نوید

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

قیمت سیم ارت

این روزها به دلیل افزایش قیمتی که در فلزات دیده می‌شود، قیمت انواع سیم و کابل‌ها هم زیاد شده است. قیمت سیم مسی ارت گران‌تر از سیم آلومینیومی ارت است، لذا فلز مس تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز قرار می‌گیرد. اگر قیمت سیم برایتان مهم است، خرید سیم آلومینیومی مقرون به‌صرفه تر خواهد بود. عامل دیگری که در تعیین قیمت این سیم موثر خواهد بود، برند آن است. معمولاً برندهای برتر قیمت بالاتری دارند یا این که برندهای خارجی گران قیمت‌تر هستند. این مسئله به این معنی نیست که برندهای تولید کننده ارت خارجی از کیفیت بالاتری برخوردارند؛ بلکه به این معنی است که هزینه‌های تولید این سیم در خارج از کشور با داخل کشور کاملاً متفاوت است. در حالت کلی عوامل موثر در تعیین قیمت سیم‌های ارت عبارت‌اند از: 

» نوع مواد اولیه‌ای که برای ساخت این سیم استفاده شده است. معمولاً برای ساخت آن از دو فلز رایج آلومینیوم و مس استفاده می‌شود که قیمت فلز مس بالاتر از فلز آلومینیوم است، لذا هادی آلومینیوم سبک‌تر است و کمتر تحت تاثیر نوسانات قرار می‌گیرد. 
» در بیشتر مواردی که وجود دارد، پارامتری همچون هزینه‌های تولید به عنوان یک عامل مهم در تعیین قیمت انواع سیم‌های ارت خاطر نشان می‌شود. در بسیاری از موارد ممکن است که برای تولید یک سیم هزینه‌های بیشتری صرف شود، برای مثال یک لایه یا روکش بیشتر در سیم به‌کار برده شود که در این صورت قیمت نهایی دست‌خوش تغییر می‌شود. 
» انرژی مصرفی که در هنگام تولید این سیم استفاده می‌شود، یک عامل موثر در قیمت نهایی است. این انرژی که استفاده می‌شود انرژی الکتریسته است که در تعیین قیمت بی تاثیر نیست.
» از فروشگاه‌های معتبر مانند فروشگاه سیم و کابل نوید، می‌توانید این سیم را خریداری کنید، لذا این فروشگاه برای تمام محصولاتی که دارند، نسبت به سایر مکان‌ها از قیمت مناسبی بهره می‌برند. 

به‌روز رسانی در تاریخ 1401/05/31