سیم و کابل

یکی از مهم‌ترین صنایع در جهان، صنعت سیم و کابل است که از اجزاء اصلی ساختمان محسوب می‌شوند و بسیاری از شرکت‌ها در دنیا در این زمینه فعال هستند و آن‌ها را در سایزها، ابعاد و رنگ‌های متفاوت تولید می‌کنند. در ساختار سیم از تک رشته فلزی برای انتقال انرژی الکتریکی در اتصالات مدار و در بعضی مواقع برای انتقال داده از نقطه‌ای به نقطه دیگر از سیم‌های با کد رنگی مختلف بهره می‌گیرند ولی کابل‌ها از به هم تابیده شدن دو یا چند سیم ایجاد می‌شوند که جریان الکتریکی را در سیگنال تلفن و انواع داده‌ها انتقال می‌دهند. دو فلز رسانای مس و آلومینیوم، موادی هستند که به طور معمول در ساختار سیم و کابل به کار می‌روند و با یک پوشش عایق محافظت می‌شوند.

انعطاف‌پذیری، مشخصات امپدانس، سایز کابل و ظرفیت جریان حامل از جمله ویژگی‌های مشترک کابل‌ها هستند. انواع کابل و سیم به صورت کلی در ۳ دسته مفتولی، نیمه افشان و افشان وجود دارند که برای مصارف مختلف به کار می‌روند و هر کدام عملکرد متفاوتی از دیگری دارند. تشخیص کاربرد، جنس هادی و عایق هر کدام از انواع سیم و کابل از طریق حروف نوشته شده با معنی خاص روی پوشش خارجی آن‌ها است که به صورت کلی عملکرد آن‌ها بر اساس نوع جنس عایق، نوع هادی، تعداد رشته، سطح ولتاژ و میزان فشار تقسیم‌بندی می‌شوند. برتری هر یک از انواع کابل و سیم با توجه به پارامترهایی از جمله سایز سیم و طولی از آن‌ها که مد نظر است، تعیین می‌شود.

سیم و کابل

بهترین را انتخاب کنید!

قیمت سیم و کابل

این روزها در بازار فروش انواع سیم و کابل‌ها قیمت یکسان و ثابتی دیده نمی‌شود چرا که قیمت ارز و دلار روز به روز دستخوش تغییرات می‌شود. در این میان قیمت فلز مس به صورت مستقیم تحت تاثیر این نوسانات ارزی قرار می‌گیرد و در این صورت تمام شرکت‌ها موظفند به صورت روزانه قیمت‌های در نظر گرفته شده برای سیم و کابل را در سایت خود آپدیت کنند. اگر به دنبال کیفیت هستید سعی کنید بهترین برند موجود سیم و کابل در بازار را تهیه و خریداری کنید شاید هزینه بیشتری پرداخت کنید اما عملکرد بسیار مناسبی را در طولانی مدت از آن‌ها مشاهده می‌کنید. در این میان سیم و کابل ارزان قیمت هم وجود دارد که عملکرد مناسبی دارند و استانداردهای لازم در آن‌ها رعایت شده است. در حالت کلی سعی کنید انواع سیم و کابل‌ها را از از نمایندگی‌های معتبر تهیه کنید تا از کیفیت و قیمت مناسب آن‌ها بهره‌مند شوید. نمایندگی‌های فروش سیم و کابل لاله زار می‌توانند بهترین محصولات را با مناسب‌ترین قیمت‌ها به شما ارائه دهند.

انواع سیم برق

سیم‌های برقی به نوبه خود انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها برای مصارف مختلف استفاده می‌شوند. دلیل مصارف مختلف وجود ویژگی‌هایی منحصر به فرد هر سیم است. از جمله سیم‌های برقی می‌توان به سیم افشان، سیم مفتول، سیم ارت و سیم خشک و… اشاره کرد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

سیم مفتول

یکی دیگر از سیم‌های موجود در بازار سیم مفتولی است که هادی آن با ماده PVC پوشش داده شده است. برای سطح مقطع‌های مختلف این سیم حدود ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت در نظر گرفته می‌شود و سطح مقطع سیم‌ها از ۱.۵ تا ۲۴۰ میلی‌متر مربع متغیر خواهد بود. این نوع سیم را در تابلو برق‌ها و تاسیساتی که نصب ثابت دارند در نقاط مختلفی همچون روی دیوار، داخل لوله، داخل یا خارج دیوار با استفاده از مقره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیم افشان

کمتر کسی پیدا می‌شود که نام سیم افشان را نشنیده باشد اما برای شناخت بهتر، آن را بررسی می‌کنیم. سیم افشان از نظر انعطاف نقطه مقابل سیم مفتولی است، یعنی سیم افشان بسیار نرم و انعطاف‌پذیر است که به راحتی به هر فرم و شکلی حالت می‌گیرد اما سیم مفتولی نه. ولتاژ نامی که برای سیم‌های افشان وجود دارد از۳۰۰ ولت تا ۵۰۰ ولت است. در این سیم طول واقعی رشته‌ها بجز رشته‌های وسطی از طور سیم عایق‌دار بیشتر خواهد بود.

سیم خشک

کلمه خشک در سیم خشک به ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی این سیم اشاره دارد. این انعطاف‌پذیری خیلی کمی نسبت به سیم افشان دارد به همین دلیل به سیم خشک معروف است. در سیم کشی داخلی تابلو برق‌ها و دستگاه‌ها استفاده می‌شود. 

 

سیم ارت

سیم ارت از برق گرفتگی افراد جلوگیری می‌کند و بیشتر به عنوان یک تجهیزی که منجر به افزایش ایمنی می‌شود از آن یاد می‌شود. گاهی اوقات در مدارات الکتریکی نشتی جریان به وجود می‌آید که این نشتی از طریق اجسام رسانا به سطح لوازم برقی منتقل خواهد شد و سپس در صورت لمس آن شخص دچار برق گرفتگی می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق از سیم ارت استفاده می‌شود و سیستم ارتینگ در زیندگی ما جایگاه ویژه‌ای دارد.

انواع سیم و کابل برق

انواع کابل برق

در معرفی سیم و کابل انواع سیم‌ها را مورد بررسی قرار دادیم و حال به بررسی انواع کابل‌ها می‌پردازیم. کابل‌ها هم با توجه به ویژگی‌های مختلفی که دارند به نوبه خود به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. از جمله کابل‌های مختلف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کابل افشان

کابل افشان یا کابل چند رشته کاربردهای بسیار مختلفی دارند و به دلیل داشتن تعداد رشته‌های مختلف طیف وسیعی از پروژه‌ها را به خود اختصاص داده است. رساناهای موجود در این کابل‌ها با استفاده از عایق از هم جدا شده‌اند که این عایق باعث می‌شود تداخلات و نویزها کمتر شوند.

کابل زوجی

این مدل کابل معمولا به صورت دو کابل به‌هم تابیده شده است و این تابیده شدن باعث جلوگیری از نویز تولید شده توسط کوپلینگ مغناطیسی خواهد شد. پس این مدل کابل برای انتقال سیگنال بسیار مناسب است و در کابردهایی همچون ارتباط راه دور و ارتباطات داده‌ای در صنعت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل آلومینیومی

کابل آلومینیومی

یکی از انواع متفاوت کابل‌ها، کابل‌های آلومینیومی است که تمایز آن‌ها با دیگر کابل‌ها به علت خاصیت رسانایی ویژه آن است. در گذشته بهترین فلز رسانا برای کابل برق مس بود ولی با افزایش قیمت آن، از رسانای آلومینیومی در صنایع سیم و کابل برای کم کردن هزینه در تولید کابل و همچنین قیمت مصرف استفاده می‌شود و برای کابل مسی رسانای جایگزین خوبی است که باعث شده فروش بیشتری نسبت به کابل‌های دیگر داشته باشد. کابل آلومینیومی با نام کابل قدرت شناخته شده است، دارای مقاومت بالایی است، انعطاف و شکل‌پذیری زیادی دارد و در مقابل زنگ‌زدگی و خورندگی از استحکام زیادی برخوردار است. NA دو حرف اختصاری است که بر روی کابل آلومینیومی نوشته می‌شود که حرف N نشان‌دهنده استاندارد کابل و حرف A نشان‌دهنده جنس آلومینیوم (Aluminium) است.

اگر بعد از این دو حرف حرف Y مشاهده شود به معنای جنس پی وی سی عایق آن است که اگر Y با حرف ۲ همراه بود یعنی جنس آن از عایق پلی‌اتیلن است. سایز این نوع کابل با توجه به کاربرد مورد نیاز، تفاوت دارد. وزن این کابل آلومینیوم کمتر از مس و قیمتی حدود یک سوم آن دارد و باید سطح مقطع بیشتری نسبت به کابل مسی داشته باشد.

کابل شبکه

سیم و کابل محصولی است که بایستی از فروشگاه‌های معتبر تهیه شود مخصوصا کابل شبکه کابلی است که در انتخاب آن بایستی حساس بود. این کابل بستر ارتباطی است به هدف تبادل داده متصل کردن دستگاه‌ها به‌هم، اشتراک‌گذاری منابع در شبکه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. توسط کابل‌های شبکه می‌توان دستگاه‌ها را در فاصله‌های نزدیک یا دور به‌هم وصل کرد. این روزها شبکه‌های بی‌سیم هم به وفور می‌شوند اما ستون فقرات شبکه‌ها کابل شبکه است.

کابل کواکسیال

یکی دیگر از انواع سیم و کابل موجود در بازار کابل کواکسیال است که در شبکه‌های مخابراتی برای انتقال سیگنال و داده‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل کواکسیال را به نام کابل هم محور هم می‌شناسند که در سال ۱۹۳۶ برای انتفال داده مورد استفاده قرار گرفتند. معمولا در تلویزیون کابلی از این مدل کابل هم استفاده می‌کنند و به آن‌ها کابل نامتوازن هم می‌گویند.

خرید سیم و کابل

روکش حرارتی سیم و کابل

روکش سیم و کابل برق در راستای محافظت از آن اهمیت به سزایی دارد و هادی‌های الکتریکی را در مقابل اتفاقاتی مانند فشار، کشش، حرارت بالا و تأثیرات مغناطیسی ایمن می‌کنند. روکش موردنیاز برای هر سیم باتوجه‌به نوع مخاطراتی که در محل استفاده از آن وجود دارد، متفاوت است. به همین دلیل انواع روکش سیم برق با جنس، ضخامت و رنگ‌های متفاوت در بازار یافت می‌شود. وارنیش یا همان روکش حرارتی (شیرینگ حرارتی) جمع‌شونده، لوله‌های پلیمری هستند که قطرشان در اثر تابش حرارت با سشوارهای صنعتی به‌اندازه قطر شی قرار گرفته در آن جمع می‌شود و کاهش می‌یابد. این محصول در صنایع گوناگون به‌خصوص صنایع برق کاربرد فراوانی در روکش کردن اجسام گوناگون دارد که در ادامه کاربردهای وسیع این محصول را به شما خواهیم گفت.

در رابطه‌با نصب این روکش‌ها می‌توان گفت وارنیش یا همان روکش حرارتی دور جسم را می‌پوشاند و با استفاده از سشوار صنعتی یا سرپیک به آن حرارت می‌خورد. با کمک حرارت وارنیش‌ها در محور قطری منقبض و جمع می‌شوند و دور جسم را به‌صورت مستحکم می‌پوشانند. با استفاده از این حرارت شیرینگ یا همان روکش حرارتی در طول قطر محصول منقبض شده و لایه‌ای ایمن را دور آن به وجود می‌آورد.

باید این را بدانید گرمای به کار برده شده برای جمع‌کردن این شیرینگ‌ها باعث جمع‌شدن ماده پلیمری موجود در روکش شده و خاصیتی که به آن حافظه پلاستیکی می‌گویند به پلیمر می‌دهد. در مجموع توضیحاتی در رابطه با سیم وکابل و نکات مربوطه داده شد که امیدواریم از آن نهایت استفاده را ببرید؛ با خواندن این متن آگاهی و دانش شما نسبت به این موضوع افزایش خواهد یافت و علم اندکی در این صنعت خواهید آموخت.

نظم‌دهنده سیم و کابل

نظم‌دهنده سیم و کابل یا همان سیم‌جمع‌کن دارای طول ۲ متر و قطر ۲۲ میلی‌متر مناسب برای ساماندهی کابل‌ها و سیم‌ها است. این وسیله، نظم‌دهنده و زیبا کننده محیط کار و منزل است. همچنین سبب می‌شود از شلوغی و درهم‌پیچیده شدن کابل‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین باعث کاهش حجم اشغال شده توسط این سیم‌ها می‌شود. اغلب اوقات به علت وجود کابل‌های زیاد جمع شده پشت کیس و مانیتور یا تلویزیون آشفتگی زیادی در پشت میز ایجاد می‌شود و از لحاظ ظاهری بسیار زشت و زننده به چشم می‌آید که با وجود سیم‌جمع‌کن می‌توان کلیه کابل را ساماندهی کرد. سیم‌جمع‌کن از جنس پلاستیک باکیفیت است. این محصول به‌صورت فنری و به طول ۱.۵ متر طراحی و تولید شده است. این مرتب کننده سیم و کابل به رنگ مشکی عرضه می‌شود.

روکش حرارتی سیم و کابل

ویژگی‌های جمع‌کننده سیم و کابل

سیم‌جمع‌کن ویژگی‌های متفاوت و قابل‌توجهی دارد که در زیر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.
– مناسب برای ساماندهی کابل‌ها و سیم‌های به‌هم‌ریخته و شلخته
– نظم‌دهنده و زیبا کننده محیط کار و منزل کافی‌نت‌ها، بیمارستان‌ها
– جلوگیری از شلوغی و درهم‌پیچیده شدن کابل‌ها
– کاهش حجم اشغال شده توسط سیم‌ها
– نگهدارنده و نظم‌دهنده کابل و سیم برای میزهای اداری، کنفرانس
– قابل‌نصب هم بر بالا و هم در زیر میز.
– به علت داشتن قابلیت جابه‌جایی نگهدارنده کابل و سیم از این محصول می‌توان برای انواع کابل با ضخامت‌های متفاوت استفاده نمود.

نکات خرید سیم و کابل

یکی از با اهمیت‌ترین فرایندها در پروژه‌های ساختمانی خرید کاب آلومینیومی است که از راه‌های مختلفی قابل انجام است. نکاتی که باید در هنگام خرید مورد توجه قرار گیرند، عبارتند از:
استاندارد سیم و کابل: محصولات در هر زمینه‌ای با استانداردهای خاصی ساخته می‌شود که سازمان خاصی آن را معین می‌کند. برای کابل و سیم، توسط استاندارد ایرانی ISIRI و استاندارد بین‌المللی، استانداردهایی عرضه می‌شود و با خواندن استاندارد نوشته شده روی سیم و کابل و مقایسه آن با کابل‌های دیگر، می‌توان از کیفیت آن‌ها اطمینان پیدا کنید.
تفاوت کابل و سیم: سیم‌ها به صورت تک رشته هستند ولی تعداد رشته‌های کابل دو یا بیشتر است.
تفاوت قیمت: مواردی مثل درصد خلوص فلز هادی و جنس عایق کابل بر روی قیمت کابل تاثیر قابل توجهی دارند.
برترین برند تولیدکننده: با توجه به تعداد بالای تولیدکننده کابل و سیم و تفاوت آن‌ها در قیمت، کیفیت، انواع و تجهیزات به کار رفته، دقت در انتخاب کار مهمی است.
انواع کابل بر اساس ساختار کلی: سه نوع کابل فشارضعیف، فشار متوسط و فشار قوی بر اساس کاربرد تولید می‌شوند.
متریال هادی کابل: از کابل‌های آلومینیومی در تولید کابل‌های خاصی استفاده می‌شود و بیشترین استفاده مربوط به کابل مسی است.

بروزرسانی 1401/08/29