کابل مفتولی

کابل مفتولی یا کابل خشک یکی از انواع کابل در صنعت برق است که از چند رشته سیم مفتولی به هم تابیده شده تشکیل شده است. هر رشته سیم مفتولی از یک هادی از جنس فلزهای مس یا آلومینیوم ساخته شده است که در قطرهای متفاوت وجود دارند و همچنین رسانایی خوبی برای انتقال جریان برق هستند. علت نامگذاری این کابل‌ها به نام کابل خشک یا کابل استخوانی انعطاف کمتر آن‌ها در مقایسه با دیگر کابل‌ها است. سطح هادی درون این کابل‌ها از پلیمری با جنس عایق پی وی سی احاطه شده است.

مس از بهترین هادی‌هایی است که در ساختار کابل مفتول استفاده می‌شود، ولی به علت قیمت بالای آن، از آلومینیوم که به نسبت مس ارزان‌تر است، در ساخت و تولید به کار می‌برند. این نوع کابل دارای دو دسته ولتاژ است که یکی از آن‌ها با ولتاژ ۳۰۰ تا ۵۰۰ و دیگری نیز با ولتاژ ۴۵۰ تا ۷۵۰ طراحی می‌شود. از کابل مفتولی در سطح وسیعی از صنایع گوناگونی که کابل افشان کاربرد ندارد، برای سیم‌کشی در بیشتر محیط‌های سر پوشیده مثل داخل لوله‌ها، زیر زمین یا زیر گچ که امکان نفوذ رطوبت و نم آب هست و یا داخل تابلوهای الکتریکی برای انتقال الکتریسیته و نصب ایستگاه‌های برق بدون اینکه به انعطاف زیاد نیاز باشد امکان اتصالی را پایین می‌آورند و همچنین با مقاومت بالایی که دارند عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهند.

به علت کاربری زیاد و اهمیت ایمنی این کابل‌ها کیفیت کابل‌ها بر حسب استفاده‌ای که دارند، بررسی می‌شود و کابل مفتولی مرغوب علاوه بر داشتن نشان استاندارد ISIRI ۳۰۸۴، در ظاهر آن هیچ برجستگی یا فرورفتگی نباید دیده شود که نشان دهنده سطح پایین کیفیت در آن است. این محصول با توجه به اینکه با هزینه پایین تولید می‌شود، پر طرفدارتر و مقرون به صرفه‌تر از انواع کابل‌های افشان است.

کابل مفتولی

مشاهده با کیفیت ترین سیم ارت و اطلاع از قیمت آن در سیم و کابل نوید.

ویژگی‌های کابل مفتولی

ویژگی‌های کابل مفتولی

رسانایی الکتریکی 

✅ مقاومت کششی 

✅ شکل پذیری 

✅ ترکیب قدرت و شکل پذیری 

✅ مقاومت در برابر خزش – مس به دلیل گرما، تغییر زیادی نمی‌کند

✅ مقاومت در برابر خوردگی 

✅ ضریب انبساط حرارتی 

✅ هدایت حرارتی 

✅ قلع پذیری 

✅ سهولت نصب 

انواع کابل مفتولی

تمام کابل‌های مفتولی را براساس نوع سیمی که دارند، به ‌دوگروه اصلی تقسیم بندی می‌کنند: در گروه اول کابل‌های مفتولی دیده می‌شوند که ولتاژ نامی آن‌ها از 300 ولت تا 500 ولت است و در دسته دوم کابل‎های مفتولی وجود دارند که ولتاژ نامی آن‌ها از 450 ولت تا 750 ولت است. هنگامیکه به کابل‌های برق یک زره محافظ از جنس مفتول اضافه می‌کنند، کابل nny خواهد بود؛ اما اگر این کابل‌ها را بر اساس نوع هادی تقسیم کنند یا کابل آلومینیومی هستند و یا مسی خواهند بود. 

 

کابل‌های مفتولی مسی به‌نوبه خود، به‌صورت کابل‌های سبک و سنگین طراحی و روانه بازار می‌شوند که نوع سبک آن دارای ولتاژ 300 الی 500 ولت است و به‌صورت 2 تا 5 رشته‌ای در بازار یافت می‌شوند؛ اما نوع سنگین این کابل‌ها از مقاومت و پایداری خوبی برخوردار هستند که سطح مقطع مختلفی هم دارند.

 

 اصولاً ولتاژ نامی‌ای که برای این کابل‌ها در نظر گرفته شده است، 0.6/1 کیلو ولت است و در تمام کاربردهای سنگین از تحمل خوبی برخودار است، اما کابل‌های مفتولی آلومینیومی ساختاری بسیار شبیه به کابل‌های مسی دارند؛ تنها تفاوتی که در آن‌ها دیده می‌شود متریال آن است، یعنی نوع هادی آلومینیومی خواهد بود. این کابل‌ها از فرم‌پذیری مناسبی برخوردار هستند و در عین‌حال خمش آن‌ها بیشتر است. لازم به ذکر است که بدانید در مسیرهای تنگ به راحتی می‌توان این کابل‌ها را فرم‌دهی کرد و در عین‌حال از قیمت بسیار کمتری هم بهره می‌برند.  

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

مشاهده محصولات سیم و کابل نگین در فروشگاه سیم و کابل نوید

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

کابل مفتولی برق

کابل مفتولی برق

کابل مفتولی برق را در جهت سیم‌‌کشی تابلوهای توزیع کننده برق و یا تابلوهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌دهند. این نوع کابل‌ها به‌صورت نصب ثابت هستند؛ یعنی منعطف نیستند و بیشتر داخل لوله‌ها و زیر گچ‌ها نصب می‌شوند. در سطح مقطع‌هایی همچون 0.5 و 0.75 و 1 میلی‌متر دارای ولتاژ نامی 3300 الی 500 ولت هستند؛ اما اگر سطح مقطع بیشتر از 1 میلی‎متر باشد، ولتاژ نامی 450 الی 750 ولت برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. 

این نوع کابل در اکثر اوقات، به‌صورت تک روکشی است؛ به‌همین دلیل به آن‌ها سیم مفتولی برق می‌گویند، لذا اکثر کابل‌ها دارای دو روکش ژاکت و عایق هستند. درواقع بر اساس نوع تولید، به دوبخش فابریک و غیرفابریک تقسیم می‌شوند، نوع فابریک با کشش میلگرد و نازک کردن تولید می‌شود، اما غیرفابریک از تسمه‌های فلزی تولید می‌شود. اگر کابل مفتولی برق از گالوانیزه گرم تولید شده باشد، بسیار سازگار خواهد بود و برای تمام شرایط و آب و هواهای مختلف گزینه مناسبی خواهد بود. 

این نوع کابل‌ها در برابر رطوبت و نم مقاومت بالایی از خود به‌نمایش می‌گذارند، به‌همین دلیل کمتر دچار زنگ زدگی می‌شوند. در نهایت لازم است بدانید که در تمام شهرها و مکان‌ها می‌‎توان به‌راحتی به این کابل‌ها دسترسی داشت و درعین حال از نظر اقتصادی کابل‎هایی بسیار مناسب و مقرون به‌صرفه خواهند بود. طول عمر این کابل‌ مفتولی بسیار بالا است و در هوای خوب می‌‎تواند تا 70 سال هم به خوبی عمر کند.  

کابل مفتولی سبک

به کابل‌هایی که برای مصارف سبک و غیر‌صنعتی کاربرد دارند «کابل مفتولی سبک» می‌گویند. کابل‎های مفتولی مدل سبک دارای ولتاژ نامی 300 الی 500 ولت هستند. این کابل‌ها دارای هادی مسی تک یا چند مفتولی هستند و معمولاً 2 رشته یا 5 رشته طراحی و تولید می‌شوند. انواع این کابل‎ها در جهت کاربردهای معمولی دارند و نمی‌توان آن‎ها را در زیر خاک نصب کرد. از جمله کوته نوشته‌های مربوط به این کابل‌ها می‌توان به NYM، H05VV-R، H05VV-U اشاره کرد. 

در واقع کابل NYM برای سیم کشی‌های ثابت کاربرد دارند که دارای هادی مسی رشته‌ای است، یعنی در کلاس 2 است. در واقع کاربردهای دیگری که برای این کابل‌ها وجود دارد کاربردهای صنعتی، کاربردهای تجاری، کاربردهای خانگی خواهد بود. عایقی که برای این کا‌بل استفاده شده است از پی وی سی است که می‌توان آن‌ها را در دمای تا 35 درجه سانتی‌گراد مورد استفاده قرار داد. در واقع این کابل‌ها را نمی‌توان به‌صورت مستقیم و بدون محافظ اضافی در معرض نور خورشید قرار دارد، چراکه در برابر اشعه ماوراء بنفش UV، مقاومت بالایی نخواهد داشت.     

کابل مفتولی سبک

جهت مشاهده قیمت سیم و کابل‌ها به لیست قیمت سیم و کابل نوید مراجعه نمایید.

کابل مفتولی سنگین

کابل مفتولی سنگین

در حقیقت این نوع کابل مفتولی این قابلیت را دارد که به‌صورت زمینی آن را نصب نمود، به‌همین دلیل این کابل را با نام کابل زمینی هم می‎شناسند. اساساً این نوع کابل‌ هم مانند سایر مدل‌ها در اندازه و سطح مقطع‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شود. ولتاژ نامی‌ای که برای این کابل‌ها در نظر گرفته شده است 0.6/1 کیلو ولت است. در واقع کابل‌های NYY یا همان کابل مفتولی سنگین از مقاومت و پایداری نسبتاً خوبی برخوردار هستند و در مصارف بسیار سنگین هم توانایی تحمل خوبی دارند. 

می‎‌توان گفت این کابل مفتولی برای کنترل سیم‌کشی و تأمین برق، یک راه حل اقتصادی است و لازم نیست در آن از محافظت مکانیکی استفاده نمود. در واقع کابل‌هایی هستند که هم در محیط‎های بیرونی و هم محیط‌های داخلی استفاده می‌شوند و حتی برای دفن مستقیم به‌وسیله مجاری، گزینه بسیار مناسبی خواهند بود. می‎توان این نوع کابل‌های زمینی را داخل دیوار ساختمان، داخل زمین نصب کرد. در واقع عایقی که برای این کابل استفاده می‌شود، پی وی سی است. 

اصولاً می‌‎توان این کابل‌ها را داخل آب هم مورد استفاده قرار داد، چراکه ضد‌آب هستند، درحالت کلی، در محل‌هایی که ضربه مکانیکی به کابل وارد نشود، می‌توان از این کابل استفاده کرد. اساساً اگر به ولتاژ اسمی 600 الی 1000 ولت احتیاج باشد، می‌توان از کابل NYY به خوبی بهره گرفت. در نهایت لازم است بگوییم که سطح مقطع این نوع کابل‌ها را به‌صورت گرد و یا سه‌گوش درنظر می‌گیرند. 

کابل مفتولی مسی

همانطورکه از نام کابل مفتول مسی مشخص است، هادی این کابل از مس تولید می‌شود و این کابل‌ها را کابل‌های خشک یا کابل سخت می‌گویند. این نوع کابلها  معمولاً در مکان‌هایی که احتیاج به نصب ایستا داشته، استفاده می‌گردد. 

به جهت سیم‌کشی درون تابلوهای الکتریکی و یا در ایستگاه‌های توزیع برق، از این کابل‌ها استفاده می‌شود و حتی آنان را می‌توان در مصالح ساختمانی مثل لوله‌ها و یا گچ استفاده نمود. قیمت کابل مفتولی مسی  نسبت به نوع مفتولی آن با هادی آلومینیومی، بیش‌تر است، زیرا فلز مس همان‌طوری که گفته شد، از قیمت بالاتری برخوردار است.

به بیانی متفاوت، کابل مفتول مسی به هر کابل برقی گفته می‌شود که شکل و ساختار آن به دو شکل مس نرم گشته چندین مفتولی یا کلاس دو و مس نرم گشته تک مفتولی یا کلاس یک، باشد و به آن‌ها حتی کابل استخوانی نیز گفته می‌شود که دو شکل سبک یا سنگین دارند.

» کابل مفتول مسی سبک

این کابل سبک، به‌منظور مصارف غیر صنعتی و سبک استفاده ‌شده و ولتاژ نامی بین بازه 300 تا 500 ولت دارد. هادی این کابل، تک و یا چندین مفتولی بوده و به شکل 2 تا 5 رشته تولید خواهد شد.

» کابل مفتول مسی سنگین

این کابل، قابلیت نصب به شکل زمینی را داشته و به همین خاطر آن‌ها همانند کابل‌های زمینی شناخته می‌شوندکابل مفتولی سنگین در سطح مقطع‌ متنوع به شکل تک رشته و چندین رشته تولید و عرضه می‌گردد.

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

مشاهده محصولات سیم افشان در فروشگاه سیم و کابل نوید

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

خرید کابل مفتولی

کابل مفتولی را که خریداری می‌کنید، باید استاندارد و ایمنی لازم را داشته باشد؛ چراکه اگر به درستی انتخاب نشوند، خسارت‌ها و مشکلات زیادی را به‌وجود می‌آورند. زمانیکه سیم و کابل‌های مفتولی را انتخاب و خریداری می‌کنید، حتماً به جنس هادی آن توجه کنید و سعی کنید که بهترین نوع رسانا را انتخاب کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم که هادی‌های مسی و یا آلومینیومی را انتخاب کنید. 

کابل و یا سیم مفتولی را که برای خرید انتخاب می‌‎کنید، بایستی هیچگونه تورفتگی و یا برجستگی نداشته باشد. سعی کنید کابلی را که خریداری می‌کنید، برش دهید و به هادی آن دقت کنید؛ چراکه لازم است هادی در مرکز کابل مفتولی واقع شده باشد. زمانیکه هادی یک سیم و یا کابل در مرکز آن باشد، یعنی این که از کیفیت ساخت بالایی برخوردار است. 

اگر کابلی را انتخاب کردید که قطر عایق آن زیاد بود، بدانید که یک کابل مناسب نیست. در واقع به هر اندازه‌ای که عایق کابل مفتولی بیشتر باشد، در برابر عوامل بیرونی مقاومت بیشتری ازخود به نمایش می‌گذارند، اما این موضوع دال‌بر کیفیت کابل‌های مفتولی نخواهد بود. 

اگر قصد خرید انواع کابل‌های مفتولی را دارید، حتماً به فروشگاه‌ها و مراکز معتبر مراجعه کنید و آن‌ها را به اندازه مورد نیاز خریداری کنید. سیم و کابل‌های مفتولی که در فروشگاه‌های معتبر به فروش می‌رسند، دارای ضمانت‌نامه هستند. می‌توانید انواع کابل‌های مفتولی را به‌صورت اینترنتی از فروشگاه سیم و کابل نوید خریداری کنید و با خرید اینترنتی، در زمان خود صرفه‌جویی کنید.   

کابل مفتولی مسی

قیمت کابل مفتولی

کابل مفتولی در سایزها و سطح مقطع‌های مختلفی تولید می‌شود که برای هر کدام از آن‌ها قیمتی مشخص شده است. اساسا قیمت نهایی که برای این کابل‌ها وجود دارد با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می‌شود. از جمله پارامترهای موثر در قیمت کابل‌های مفتولی می‌توان میزان عرضه و تقاضا، کیفیت ساخت، جنس هادی استفاده شده، برند سازنده، نرخ ارز و قیمت دلار، برند یا شرکت سازنده، ایرانی یا خارجی بودن محصول و…را نام برد. هر کدام از این عوامل به نوبه خود در تعیین قیمت یک سیم و کابل مفتول موثر واقع می‌شوند. برای مثال به هر اندازه‌ای که میزان عرضه و تقاضای مشتری برای آن محصول بیشتر باشد، به مراتب قیمت آن بیشتر است. تقاضای بیشتر مشتری یعنی این که از آن محصول راضی بوده‌اند و در واقع کیفیت لازم را داشته است. در این صورت یعنی شرکت سازنده در کار خود موفق بوده و توانسته که محصول باکیفیتی را به دست مشتری برساند طبیعی است که قیمت بیشتری هم در نظر بگیرند. اما پیشنهاد می‌کنیم قبل از بررسی قیمت به کیفیت ساخت و عملکرد سیم و کابل توجه کنید چرا که کوچک‌ترین اشتباه ممکن است آخرین انتخاب شما باشد و خسارت‌های جبران ناپذیری را به وجود بیاورد.

نکات قبل از خرید کابل مفتولی

قبل از خرید کابل‌های مفتولی به ویژگی‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم توجه کنید:
» در ابتدا به هادی کابل‌های مفتولی توجه کنید، در واقع هادی باشد در بخش مرکزی قرار گرفته باشد. در این صورت به میزان کیفیت کابل پی خواهید برد.
» مورد دومی که نباید به آن بی‌توجه باشید ضخامت پوشش کابل‌های مفتولی است. در واقع ضخامت پوشش این کابل بایستی که در سرتاسر کابل یکنواخت و یکسان باشد.
» اصولا برای هادی این کابل‌ها از فلز مس استفاده می‌کنند بنابراین این فلز بایستی درصد خلوص بالایی داشته باشد و دچار زنگ زدگی نشود.
» از فلز آلومینیوم یا مس بایستی که به اندازه کافی استفاده شده باشد. در صورتی که از فلز به اندازه کمی استفاده شده باشد نارسایی کابل را به دنبال دارد. اما اگر از فلز بیشتر از حد مجاز استفاده شود، مس یا آلومینیوم به هدر می‌رود.
» به ظاهر یا نمای بیرونی انواع کابل‌ها توجه کنید چرا که لازم است کاملا صاف و یکدست باشد. اگر کابل دارای فرورفتگی یا برجستگی باشد یعنی کیفیت کابل بسیار کم است.
» لازم به اشاره است بگوییم بایستی به فروشگاه‌ها و مراکز فروش معتبر مراجعه کنید که کابل‌های باکیفیتی را به شما می‌دهند. این فروشگاه‌ها از کیفیت کابل‌های مفتولی خود مطمئن هستند به همین دلیل برای آن‌ها ضمانت نامه در نظر می‌گیرند.

کابل‌های تولید شده در بازار از طریق نمره طبقه‌بندی می‌شوند. هر یک از کابل‌های مفتولی دارای سایز‌های مختلف هستند و بر‌اساس نوع سیم مفتول و ولتاژ اسمی‌، متغیر هستند؛ لذا  انواع نمره‌ های کابل مفتولی به دودسته کلی تقسیم می‌شود که شامل:

1- کابل مفتولی با ولتاژ اسمی‌ 300 تا 500

این نوع کابل مفتولی دارای ولتاژ اسمی‌300 تا 500 ولت است و به تبع، مقاومتشان کمتر است؛ لذا سطح مقطع 0.5 و 0.75 و 1 میلی‌متر را دارد.

2- کابل مفتولی با ولتاژ اسمی‌450 تا 750

 این نوع کابل مفتوی دارای ولتاژ اسمی‌450 تا 750 ولت است و از سطح مقطع بیشتری برخوردار است؛ لذا دارای سطح مقطه بیش از 1 میلی‌متر است. دسته ای دیگر از سیم و کابل مفتولی، تحت عنوان کابل برق NYY خوانده می‌شوند و درون خود یک لایه محافظ دارند که زره نام دارد. زره برای جلوگیری از تداخل استفاده می‌شود و دارای جنس مس یا آلومینیوم است؛ درنهایت ویژگی کابل مفتولی شامل معیار‌های مختلفی مانند میزان استحکام، میزان مقاومت و انواع نمره‌های کابل مفتولی است. 

سیم و کابل مفتولی از میزان انعطاف پذیری خوبی برخوردار و در سایز‌های مختلف قابل تهیه و خرید هستند. از جمله کاربردهای این سیم و کابل می‌توان به مواردی مانند: استفاده در تابلوهای برق، استفاده در نیروگاه‌های تولید و توزیع برق، کابل‌کشی ساختمان و کابل کشی انواع لوله خرطومی‌ و سیتم‌های الکترونیک و تجهیزات برقی اشاره نمود.

نمره‌ کابل مفتولی و نحوه خواندن اندازه کابل

فروشگاه سیم و کابل نوید انواع سیم و کابل مفتولی را تولید و عرضه می‌کند. این کابل‌ها دارای سایز‌های مختلف هستند و به‌صورت‌های مختلف به‌نمایش در می‌آیند:

از انواع نمره‌های کابل مفتولی می‌توان به سیم و کابل دو رشته اشاره نمود. در این نمره؛ دو رشته مفتولی با سایز 1.5 میلی‌متر وجود دارد که به‌صورت 1.5 * 2 به نمایش در می‌آید. عدد 2 نشان‌دهنده تعداد رشته است و عدد 1.5 نشان‌دهنده میزان ضخامت رشته مفتولی است. این کابل‌ها بدون احتساب روکش و غلاف کابل دارای این نمره هستند. از سایز‌های رایج در کابل دو رشته مفتولی می‌توان به 2.5 * 2؛ 4 * 2؛ 6 * 2؛ 10 * 2 و 16 * 2 اشاره نمود.

این کابل دارای سه رشته است و وزن بیشتری نسبت به مدل دو رشته دارد. از سایز‌های مختلف برخوردار است. رایج‌ترین سایز‌های کابل مفتولی سه رشته شامل: 1.5 * 3؛ 2.5 * 3؛ 4 * 3؛ 6 * 3؛ 10 * 3؛ 16 * 3؛ 16 + 25 * 3 و 16 + 35 * 3 در این کابل‌ها عدد 25 + و 35+ نیز دیده می‌شود؛ این عبارت بیانگر سایز روکش و غلاف است.

این سیم دارای سایز‌های مختلف است. از رایج ترین سایز‌های این سیم می‌توان به 1.5 * 1؛ 2.5 * 1؛ 4 * 1؛ 6 * 1؛ 10 * 1 اشاره نمود. این سیم‌ها به‌صورت تک رشته هستند و از ضخامت‌های مختلف برخوردار هستند.

نمره‌های کابل مفتولی با توجه به مدل سیم و کابل کاملاً متفاوت است. مدلی دیگری از سیم و کابل مفتولی سیم مفتولی متری نام دارد که با نمره‌های 16 * 1؛ 25 *1 و 35 * 1 ارائه می‌شود. 

این کابل دارای چهار رشته مسی یا فولاد یا آلومینیوم است. نحوه نمایش سایز این کابل به صورت: 1.5 * 4؛ 2.5 * 4؛ 4 * 4؛ 10 * 4، 16 * 4 و 25 * 4 می‌باشد. عدد 4 نشان دهنده تعداد 4 رشته‌هادی است و عدد 1.5 نشان دهنده میزان ضخامت‌ هادی به کار رفته در این سیم و کابل است. 

این سیم و کابل دارای پنج رشته مجزا هستند و سایز‌های آن به ترتیب به‌صورت: 2.5 * 5؛ 4 * 5؛ 6 * 5؛ 10 * 5؛ 16 * 5 و 25 * 5 است. این سیم و کابل از قدرت و کیفیت و وزن بالا برخوردار است و در قیمت مناسب به‌فروش می‌رسد. 

سیم مفتولی تک رشته دارای سایز‌های مختلف است و به‌صورت: 16 * 1؛ 25 * 1؛ 35 * 1؛ 50 * 1؛ 70 * 1؛ 95 * 1؛ 120 * 1؛ 240 * 1؛ 300 * 1 به نمایش در می‌آیند. این سیم و کابل از طریق نمایندگی‌های مجاز قابل تهیه و خرید هستند. برای استعلام قیمت دقیق با ما در تماس باشید؛ همانطور که دیده می‌شود بیشترین نمره کابل مفتولی تک رشته 300 میلی‌متر است.

این کابل در دسته کابل سبک قرار دارد. از دو رشته با سطح مقطع 6 میلی‌متری تشکیل شده است. برای کابل کشی صنعتی قابل استفاده است و از استحکام خوبی برخوردار است.

به‌روز رسانی در تاریخ 1401/05/23