سیم مفتول چیست؟

سیم مفتول چیست؟

سایزبندی سیم مفتول

سیم مفتول چیست؟ انواع سیم مفتول سفید برحسب سایز مفتول:

مفتول با سایز ۰.۵ میلی‌متر.

 مفتول با سایز ۰.۷۵ میلی‌متر.

مفتول با سایز ۱.۲ میلی‌متر.

  • مفتول با سایز ۱.۵ میلی‌متر.

مفتول با سایز ۲.۲ میلی‌متر.

مفتول با سایز ۲.۸ میلی‌متر.

جنس سیم مفتول

جنس سیم مفتول چیست؟ سیم مفتول که بهنام‌های سیم نصب ثابت و سیم خشک نیز معروف است، سیمی تک‌رشته‌ای است که فلز هادی آن معمولاً از جنس مس است و عایق به‌کاررفته در آن نیز آمیزه پلیمر PVC از نوع پلیمر PVC/C است.

ازلحاظ خواص فیزیکی و مکانیکی، سیم مفتول بسیار نرم و منعطف است اما در کنار آن مقاومت بسیار بالای دارد که باعث می‌شود یک انتخاب ویژه در صنعت باشد.

کابل‌هایی که از فلز مس ساخته‌شده‌اند، قیمت بیشتری به نسبت کابل‌های ساخته‌شده از جنس آلومینیوم دارند زیرا مس فلز گران‌تری محسوب می‌شود.

جنس سیم‌های مفتول می‌تواند استیل نیز باشد و به دلیل انعطاف بالای سیم در نوع استیل آن و عدم خاصیت آهنربایی، مفتول ماهیت شیمیایی خود را از دست نمی‌دهد اما خواص مکانیکی و فیزیکی آن نسبت به مفتول‌های سخت صنعتی تغییر می‌کند.

خرید سیم افشان

کاربرد سیم مفتول

کاربرد سیم مفتول چیست؟ این نوع سیم در سیم‌کشی (Wiring) داخلی تابلوها و توزیع‌کننده‌های برق، در لوله‌ها و زیر گچ‌ها و نیز در صنایع مختلف ازجمله نجاری، صنایع‌دستی، امور فنی و … مشاهده می‌شود.

 کاربرد مفتول‌ها برحسب سایز آن‌ها

 در ساختمان‌سازی و انجام مراحل آرماتوربندی به کار می‌رود.

در ساختمان‌سازی و انجام مراحل قالب‌بندی به کار می‌رود.

عموماً در صنایع کشاورزی، نجاری و… به کار می‌رود.

انواع سیم مفتول

سیم مفتول ها به دو دسته کلی فابریک و غیر فابریک تعریف می شوند که مشخصات آنها به این صورت تعریف می شود:

دسته بندی بر اساس کاربرد سیم مفتول چیست؟

علاوه بر این دسته بندی، دسته بندی دیگر بر حسب کاربرد و جنس مفتول نیز تعریف می شود که عبارتند از:

قیمت سیم مفتول

بر این اساس هرگونه افزایش قیمت داخلی و یا بین‌المللی این فلز تأثیر مستقیمی بر قیمت انواع سیم دارد. از طرفی با توجه به اینکه سیم مفتولی مانند سایر محصولات سیم و کابل مشابه عایق پلیمری دارد درنتیجه نوسانات قیمت مواد اولیه پلیمری به‌ویژه، پی‌وی‌سی، موجب تغییر در قیمت این محصول خواهد گردید. همچنین هرگونه تغییر در هزینه‌های تولید، هزینه انرژی مصرفی، هزینه حمل‌ونقل و…. نیز در تعیین قیمت سیم مفتولی مؤثر خواهد بود.

سیم مفتول گالوانیزه

در مقاله ی انواع ورق گالوانیزه اشاره شد که فرایند گالوانیزاسیون به دو دسته ی گرم و سرد تقسیم می شود که نحوه ی ساخت و کاربرد سیم مفتولی در هریک از این پروسه ها  با دیگری متفاوت است.

برای ساخت مفتول گالوانیزه سرد، ابتدا مفتول سیاه تحت جریان الکتریکی تمییز کاری و اکسید زدایی می‌شود، سپس از طریق فرآیند الکترولیز لایه‌ای به نام لایه‌ی گالوانیزه سرد بر روی آن قرار می‌گیرد. (این لایه در مقایسه با لایه‌ی ایجادشده در روش گالوانیزه گرم بسیار نازک است).

این پروسه موجب مقاوم شدن خیلی کم و نسبی مفتول در برابر خوردگی، زنگ‌زدگی، رطوبت و شکستگی می‌شود و اینکه انعطاف آن را بیشتر می‌کند. مفتول‌های تولیدشده در این روش معمولاً دارای قطرهای ۶-۰.۵ میلی‌متری هستند و به دو شکل کلاف و شاخه تولید می‌شوند.

خواص فیزیکی و شیمیایی این نوع مفتول تابع میل گردی است که از آن تولید می‌شود.

برای مفتول گالوانیزه سیاه پروسه‌ی ساخت به این نحو است که با روش گالوانیزاسیون داغ، مفتول سیاه را حرارت می‌دهند و سپس روکش دهی می‌کنند.

با حرارت دادن مفتول سیاه، کربن آن به حداقل میزان ممکن می‌رسد و درنتیجه نرم و انعطاف‌پذیر می‌شود. سپس مفتول را در یک وان مذاب از فلز روی، غوطه‌ور می‌کنند و به‌طور کامل روکش دهی می‌شود.

ازآنجایی‌که فلز روی در مقایسه با فولاد الکتروپوزیتیوتر است، هنگامی‌که لایه‌ی گالوانیزه شده در معرض هوا و رطوبت قرار می‌گیرد، عنصر روی از طریق خاصیت حفاظت کاتدی از فولاد در مقابل خوردگی و زنگ‌زدگی محافظت می‌کند.

به‌علاوه با افزودن آلومینیوم به فلز روی می‌توان مقاومت در برابر خوردگی این مفتول‌ها را بالا برد. هرچقدر که مقاومت این مفتول‌ها به بیشترین سطح خود برسد، کیفیت و بهره‌وری و همچنین دوام را نیز افزایش خواهد یافت.

مفتول سفید ایجادشده تحت عمل گالوانیزه گرم دارای سطح صاف و یکدست است و بسیار نرم و انعطاف‌پذیر است. قابلیت خم شدن و پیچیده شدن بالای آن باعث می‌شود که در محصولات بافتی مانند انواع توری حصاری، گابیون، سیم‌خاردار، توری مرغی و… مورداستفاده قرار بگیرد.

خصوصیات مفتول گالوانیزه گرم

امیدواریم مطلب توضیح سیم مفتول چیست برای شما مطلب مفید و کاربردی ای بوده باشد .  چنانچه در این زمینه سوال و یا نظری داشتید برای ما کامنت بگذاریدتا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*