کابل شبکه چیست ؟

کابل شبکه چیست ؟

کابل شبکه چیست ؟

کابل شبکه چیست ؟ کابل واسطه ای است که اطلاعات از طریق آن معمولاً از یک دستگاه شبکه به دستگاه دیگر منتقل می شود. چندین نوع کابل وجود دارد که معمولاً با شبکه های محلی استفاده می شود.

در بعضی موارد ، یک شبکه فقط از یک نوع کابل استفاده می کند ، شبکه های دیگر از انواع مختلف کابل استفاده می کنند. نوع کابل انتخاب شده برای یک شبکه مربوط به توپولوژی ، پروتکل و اندازه شبکه است.

درک ویژگی های انواع مختلف کابل و نحوه ارتباط آنها با سایر جنبه های شبکه برای توسعه یک شبکه موفق ضروری است

انواع کابل شبکه

کابل های شبکه (network cable) انواع مختلفی دارند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کیفیت UTP ممکن است از سیم درجه تلفن گرفته تا کابل بسیار پر سرعت متفاوت باشد. این کابل دارای چهار جفت سیم در داخل کت است. هر جفت با تعداد متفاوت چرخش در هر اینچ پیچیده می شود تا از بین بردن تداخل از جفت های مجاور و سایر دستگاه های الکتریکی کمک کند. هرچه پیچش محکم تر باشد ، سرعت انتقال پشتیبانی شده بیشتر و هزینه هر فوت بیشتر است. EIA / TIA (انجمن صنعت الکترونیکی / انجمن صنعت ارتباطات از راه دور) استانداردهای UTP را تعیین کرده و به شش دسته سیم رتبه بندی کرده است (دسته های اضافی در حال ظهور هستند).

اگرچه کابل UTP کم هزینه ترین کابل است ، اما ممکن است در معرض تداخل فرکانس رادیویی و الکتریکی باشد (نباید خیلی نزدیک به موتورهای الکتریکی ، چراغ های فلورسنت و غیره باشد). اگر شما باید کابل را در محیط هایی با تداخل بالقوه زیاد قرار دهید ، یا اگر باید کابل را در محیط های بسیار حساس که ممکن است به جریان الکتریکی در UTP حساس باشند قرار دهید ، ممکن است جفت پیچ خورده محافظت شده راه حل باشد. کابل های محافظ همچنین می توانند به افزایش حداکثر فاصله کابل ها کمک کنند.

انواع کابل جفت پیچ خورده محافظ

کابل جفت پیچ خورده محافظ در سه تنظیم مختلف موجود است:

هر جفت سیم به صورت جداگانه با فویل محافظت می شود.

در داخل ژاکت یک محافظ فویل یا گره وجود دارد که تمام سیم ها را پوشش می دهد (به صورت گروهی).

در اطراف هر جفت جداگانه و همچنین در اطراف کل گروه سیم ها یک محافظ وجود دارد (که به آنها می گویند جفت تابیده دو سپر).

کابل کواکسیال یک هادی مسی در مرکز خود دارد. یک لایه پلاستیکی عایق بین هادی وسط و یک محافظ فلزی بافته شده را فراهم می کند (شکل 3 را ببینید). سپر فلزی به جلوگیری از هرگونه تداخل بیرونی در برابر نورهای فلورسنت ، موتورها و سایر رایانه ها کمک می کند.

کابل کشی فیبر نوری از یک هسته شیشه ای مرکزی تشکیل شده است که توسط چندین لایه مواد محافظ احاطه شده است (شکل 5 را ببینید). نور را به جای سیگنال های الکترونیکی منتقل می کند و مشکل تداخل الکتریکی را برطرف می کند. این امر آن را برای محیط های خاصی که حاوی مقدار زیادی تداخل الکتریکی هستند ، ایده آل می کند. همچنین به دلیل مصونیت از اثرات رطوبت و نور ، آن را استاندارد اتصال شبکه ها بین ساختمان ها قرار داده است.

ویژگی کابل شبکه چیست ؟

به صورت کلی کابل های شبکه به دو دسته زیر تقسیم می شود:

هر یک از این کابل ها دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند. اما به صورت کلی از جمله ویژگی های کابل شبکه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاربرد کابل شبکه چیست ؟

یکی از پرسش هایی که در خصوص کابل های شبکه مطرح می شود کاربرد و کارایی آن ها است و ما در این قسمت پاسخ سوال کاربرد کابل شبکه چیست را خواهیم داد:

برای اتصال و انتقال داده ها و اطلاعات بین رایانه ها ، روترها ، سوئیچ ها و شبکه های منطقه ذخیره سازی استفاده می شوند.

این کابلها اساساً حامل یا رسانه ای هستند که داده ها از طریق آنها جریان می یابند. از چندین فناوری برای اتصال به شبکه استفاده می شود و هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. 

کابل های پچ معمولاً برای مسافت های کوتاه در دفاتر کار استفاده می شوند.

از جفت های پیچ خورده یا کابل های کواکسیال برای اتصالات الکتریکی درون ساختمان استفاده می شود.

کابل های فیبر نوری کاربرد آنها را برای مسافت های طولانی یا برای برنامه هایی که به پهنای باند بالا یا محلول الکتریکی نیاز دارند ، پیدا می کنند.

اتصال کابل شبکه چیست ؟

اتصال کابل شبکه از طریق کانکتور های مختلف انجام می شود. کابل ها می توانند اطلاعات را در طول خود انتقال دهند ، اما برای دستیابی به این اطلاعات در جایی که لازم است ، باید ارتباطات صحیح توسط کانکتورها برقرار شود.

اجزای کابل شما باید به یکدیگر متصل شوند و این امر برای اتصال به یک کانکتور نیاز دارد.

پیکربندی های متعددی در دسترس هستند که با نصب آسان ساخته شده اند.  نمونه مشهوری از کابل های شبکه کابل های اترنت هستند و  انواع متداول کنونی شامل Cat 5، 5e، Cat 6 ، 6a، 7 and Cat 8 می باشد و اتصال دهنده RJ45 به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

بسیاری از کابل های اترنت قابل خرید هستند. غالباً این کابل ها با تجهیزاتی که به طریقی یا از اتصال اترنت استفاده می کنند به صورت رایگان عرضه می شوند.

کابل های اترنت از جمله کابل هایی هستند که در شبکه های مختلف استفاده می شود و برای اتصال چند روتر و چند سوئیچ و چند کلاینت به یکدیگر به کار می رود. کابل شبکه می تواند به صورت رو کار و دفن در زمین استفاده شود.  

امیدواریم مطلب توضیح کابل شبکه چیست ؟ برای شما مطلب مفید و کاربردی ای بوده باشد .  چنانچه در این زمینه سوال و یا نظری داشتید برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان فروشگاه سیم و کابل نویددر اسرع وقت پاسخگوی شما باشند. 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*