مشحصات سیم افشان | آشنایی با ویژگی سیم افشان

مشخصات سیم افشان

مشخصات سیم‌افشان

افرادی که در صنعت برق فعالیت دارند حتما با سیم افشان آشنا هستند و حداقل یکبار اسم آن را شنیده اند. برای توضیح و بررسی مشخصات سیم افشان باید یک تعریف کلی از سیم افشان داشته باشیم که منظور از سیم افشان چیست؟

سیم افشان در واقع یک سیم تک رشته ای است که از جنس های متفاوتی میتواند ساخته شده باشد. معمولا هادی این سیم از جنس مس و یا آلومینیوم است اما معمولا از مس استفاده می کنند چرا که مس توانایی انتقال برق بیشتری دارد و رسانای خوبی است.

عایق سیم افشان (Multicore wire) اغلب از جنس پی وی سی است. به صورت کلی هم سیم افشان وجود دارد و هم کابل افشان. سیم های افشان به دو دسته کلی تقسیم بندی میشوند و با توجه هب ولتاژ آن ها نام گذاری شده اند.

انواع سیم افشان عبارت اند از:

برای بیان مشخصات سیم افشان باید به رنگ آن ها هم اشاره کنیم که از رنگ های مختلفی تشکیل شده اند و افراد میتوانند با توجه به نیاز و علایق خود رنگ سیم افشان را انتخاب کنند. گاها دیده شده است که وزن سیم افشان بر روی کیفیت آن تاثیر میگذارد اما معیار مناسب و دقیقی برای انتخاب و خرید سیم افشان نیست.

جریان مجاز سیم‌افشان

برای افرادی که در صنعت برق و الکتریسیته فعالیت میکنند مشخصات سیم افشان اهمیت زیادی دارد. چرا که با توجه به مشخصات سیم افشان است که در موقعیت های مختلف از آن استفاده می کنند.

برای بیان میزان جریان مجاز سیم افشان باید به این نکته اشاره کنیم که عواملی مانند طول سیم، حرارت و دما بر میزان جریان مجاز سیم تاثیر میگذارد.

جالب است که بدانید سیم افشان از انعطاف بالایی برخوردار است و به همین منظور برای وسایل برقی، حفاظت از سیستم روشنایی و زیر لوله ها و… استفاده میشود.

جریان مجاز سیم افشان معمولا بین 300 تا 500 ولت است که در سطح های 1 میلی متری است و در سطح های بزرگتر و بیشتر بین 450 تا 750 ولت است .

به ضخامت سیم افشان هم دقت کنید چرا که اگر روکش سیم از حد استاندارد خود بیشتر باشد، سطح مقطع سیم افشان ممکن است از حد استاندارد و مجاز خود کمتر باشد.

تعداد رشته های سیم‌افشان

تعداد رشته های سیم افشان متفاوت است و بستگی به هادی آن دارد و از نظر مقاومت و استحکام باید استانداردهای لازم را رعایت کرده باشد.

به طور مثال در سیم افشان 5/1 باید مقاومت آن 3/13 اهم بر کیلومتر باشد این در حال یاست که در سیم افشان 5/12 مقاومت و حافظت هادی آن باید 98/7 اهم بر کیلومتر باشد.

سیم افشان معمولا از 3 نوع مترایل و مواد اولیه ساخته میشود که عبارت اند از:

استانداردهای سیم‌افشان

برای ساخت و طراحی سیم افشان باید استاندارد هایی را رعایت کرد که کاربرد خوبی داشته و آسیبی به محیط وارد نکند. پس از طراحی و ساخت سیم افشان باید تست هایی انجام شود که مود تایید استاندارد ملی ایران و یا مورد تایید استاندارد بین المللی IEC  باشد.

به این مضوع توجه داشته باشید که طبق استاندارد سیم افشان ، جنس هادی باید مس باشد چرا که مس رسانایی بالایی داشته و به مرور آسیب نمیزند.

فروشگاه اینترنتی سیم و کابل نوید ارائه دهنده انواع سیم افشان است. در مورد شرایط فروش می‌توانید با ما در تماس باشید.نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*