کابل برق سه فاز

کابل برق سه فاز

انرژی الکتریکی یا همان برق را فقط با استفاده از کابل برق می‌توان به یک شهر دیگر یا برای مصارف صنعتی و… مورد استفاده قرار داد. برق به دو صورت تک فاز و سه فاز وجود دارد که برای انتقال آن از کابل برق تک فاز یا سه فاز بهره می‌برند. برق سه فازی که وجود دارد به صورت جریان متناوب است که در تولید الکتریسیته، توزیع برق و انتقال انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل برق سه فازی که این جریان را انتقال می‌دهد از سه یا چهار رشته سیم تشکیل شده است که سه عدد آن فاز و یکی دیگر نول است.

بایستی بگوییم که کابل برق سه فاز از نظر اقتصادی به صرفه‌تر از کابل برق تک فاز است، چرا که در کابل برق تک فاز از رسانای کمتری برای انتقال جریان استفاده شده است. هر دستگاه یا وسیله‌ای که از برق سه فاز استفاده کند می‌تواند از این کابل بهره ببرد. در ساختار این کابل مانند هر کابل دیگری از عایق و روکش و هادی استفاده شده است اما در تعداد رشته‌های استفاده شده با هم تفاوت دارند. تمام این کابل‌ها می‌توانند ولتاژ بیشتر از ۳۸۰ ولت بیشتر را به خوبی پشتیبانی کنند بنابراین برای انتقال جریان‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل برق سه فاز

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

🔷 مشاهده لیست قیمت سیم و کابل نوید 🔷

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

 

کاربرد سیستم برق سه فاز

کاربرد این کابل در بسیاری از پروژه‌های تجاری و صنعتی است که با استفاده از آن دستگاه‌های صنعتی پرمصرف را راه اندازی می‌کنند. برای مثال دستگاه‌هایی همچون الکتروموتورها، پمپ‌ها، ماشین آلات برقی و تمام دستگاه‌هایی که برای عملکرد خود به برق سه فاز احتیاج دارند، از این کابل استفاده می‌کنند. بسیاری از ساختمان‌های مسکونی که پمپ چاه یا آسانسور دارند از سیستم برق سه فاز استفاده می‌کنند پس به نوعی کابل سه فاز در زیر مجموعه سیم و کابل ساختمانی قرار دارد.

از آن جایی که شدت جریان عبوری و ولتاژ برق از کابل سه فاز زیاد است نصب و اجرای این کابل‌ها به صورت دفن در زمین و یا داخل کانال‌های مخصوص است. توجه کنید که این مدل کابل در تجهیزات برق سه فاز خانگی یا صنعتی به دو صورت اتصال ستاره‌ای یا اتصال مثلثی به هم وصل می‌شوند. در حقیقت نحوه اتصال رشته سیم‌های موجود در این کابل متفاوت است و علت این تفاوت به وجود یاعدم وجود سیم نول در اتصالات بر می‌گردد.

انواع کابل برق سه فاز

کابل برق سه فاز از نظر جنس هادی که در آن‌ها استفاده شده متفاوت هستند یعنی به صورت مسی و آلومینیومی تولید می‌شوند. فراموش نکنید که کابل برق سه فاز از نظر تعداد رشته داخلی هم متفاوت هستند یعنی به صورت ۳.۴، ۵ رشته تولید می‌شوند. در حالت کلی سه تای آن‌ها برای فاز استفاده می‌شود و یکی دیگر برای نول است. توجه کنید که کابل سه فاز می‌تواند سه رشته داشته باشد و هر سه‌تای آن از فاز باشد. یا این که دارای چهار رشته باشد که سه عدد فاز و یکی از آن‌ها نول یا ارت باشد. یا این که در ساختار آن پنج رشته سیم باشد که سه‌تا فاز و یک عدد ارت و یک عدد نول دارد.

کابل برق مسی سه فاز

رسانای استفاده شده در این کابل از فلز مس است که به بهترین شکل جریان برق را انتقال می‌دهد. البته برای تولید کابل‌های برقی از هادی‌های مختلفی استفاده می‌کنند که بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها فلز مس است. البته در حال حاضر با توجه به دلایل مختلف قیمت نهایی این کابل دستخوش تغییر شده و با قیمت بیشتری به فروش می‌رسد.

خرید کابل برق سه فاز

کابل برق آلومینیومی سه فاز

همان گونه که از نام این کابل مشخص است برای تولید آن از هادی با فلز آلومینیومی استفاده شده است. زمانی از این هادی استفاده شد که قیمت فلز مس بیشتر و بیشتر شد و صرفه اقتصادی کابل آلومینیومی بهتر بود. این کابل علاوه بر قیمت مناسبی که دارد از وزن سبکی هم برخوردار است و حمل و جابه‌جایی آن راحت‌تر است.

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

🔷 خرید کابل افشان از فروشگاه سیم و کابل نوید🔷

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

سایزبندی کابل برق سه فاز

تمام کابل برق‌های سه فازی که تولید می‌شوند سایزهای متفاوتی دارند که بر اساس این سایزبندی استاندارد در تاسیسات برقی مختلف کاربرد دارند. برخی از این سایزها عبارت‌اند از:

کابل سه فاز سایز ۱۰*۴
کابل سه فاز سایز ۱۶*۴
کابل سه فاز سایز ۲۵*۴
کابل سه فاز سایز ۳۵*۴
کابل سه فاز سایز ۲۵+۱۶*۳
کابل سه فاز سایز ۳۵+۱۶*۳
کابل سه فاز سایز ۵۰+۲۵*۳
کابل سه فاز سایز ۷۰+۳۵*۳
کابل سه فاز سایز ۹۵+۵۰*۳
کابل سه فاز سایز ۱۲۰+۷۰*۳
کابل سه فاز سایز ۱۵۰+۷۰*۳
کابل سه فاز سایز ۱۸۵+۹۵*۳
کابل سه فاز سایز ۲۴۰+۱۲۰*۳
کابل سه فاز سایز ۱۰*۵
کابل سه فاز سایز ۱۶*۵
کابل سه فاز سایز ۲۵*۵

توجه کنید که کابل‌های سه فاز خودنگدار به صورت پنج و شش سیمه در سایزهای ۱۶.۲۵، ۳۵.۵۰، ۷۰.۹۵، ۱۲۰ ساخته می‌شوند. دو مدل کابل برق سه فاز مسی و افشان هم در سایزهای متفاوتی تولید می‌شوند.

قیمت کابل برق سه فاز

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

🔷 خرید سیم افشان از فروشگاه سیم و کابل نوید🔷

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

نکات ایمنی کار با کابل برق سه فاز

برای رعایت ایمنی در هنگام کار با کابل برق سه فاز لازم است که نکات زیر رعایت شود:

برای تست کردن جریان در این کابل‌ها به هیچ عنوان از فازمتر استفاده نکنید. توجه کنید که فازمتر فقط برای تشخیص وجود یاعدم وجود برق در کابل به صورت لحظه‌ای استفاده می‌شود.
در تابلو برق‌هایی که از برق سه فاز بهره می‌برند بدون قطعی جریان برق به هیچ عنوان به آن دست نزنید.
برای تست کردن این کابل برقی حتما از دستکش‌های مخصوص ایمنی استفاده کنید.
قبل استفاده از تجهیزاتی که از سیم سه فاز استفاده می‌کنند برای مثال قبل از کار با موتور برق مططمئن شوید که در برابر نشتی جریان محافظت می‌شوند. یعنی این که در این تجهیزات بایستی از سیم ارت استفاده شده باشد.

سخن پایانی

کابل برق سه فاز برای مصارف مختلف در پروژه‌های صنعتی و تجاری استفاده می‌شود چرا که دستگاه‌های پر مصرفی هستند و از برق سه فاز تغذیه می‌کنند. می‌توانید برای تهیه انواع کابل‌های برقی سه فاز به فروشگاه معتبر سیم و کابل نوید مراجعه کنید و بهترین کیفیت را به همراه قیمتی مناسب تهیه کنید. می‌توانید نظررات و پیشنهادات خود را برای سیم و کابل نوید کامنت کنید.

تاریخ انتشار ۱۴۰۱/۰۴/۰۶

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*