نقش توپ روی کابل فشار قوی

نقش توپ روی کابل فشار قوی

نقش توپ روی کابل فشار قوی : اگر به اطراف شهر رفته باشید حتماً با کابل‌های فشارقوی درون زمین‌ها روبرو شده‌اید، گاهی بر روی این کابل‌ها توپ‌هایی را قرار می‌دهند که به رنگ قرمز می‌باشد، حتماً برای شما سؤال پیش می‌آید که نقش توپ روی کابل فشار قوی چیست؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا بفهمید چرا از توپ‌های قرمزرنگ بر روی سیم‌های برق فشارقوی استفاده می‌شود.

دلیل اصلی استفاده از این توپ‌ها این است که کابل‌های فشارقوی در ارتفاع بسیار بالایی قرار می‌گیرند و به همین خاطر هلیکوپترها و بالگردها و پاراگلایدرها به‌راحتی می‌توانند این توپ‌ها را ببینند و به این سیم‌های برق برخورد نکنند و هم آسیبی به خودشان وارد نسازند و هم باعث سقوط دکل‌ها و سیم برق نمی‌شوند.

علت استفاده از رنگ قرمز برای این توپ‌ها به دلیل روشنایی آنها در شب و روز و قابل روئیت بودن آنها می‌باشد.
پس علت رنگی بودن توپ در کابل‌های فشارقوی به دلیل روئیت آسان می‌باشد، دقیقاً مثل شب‌نماها و لباس‌های رفتگران که در تاریکی شب به‌خوبی دیده می‌شوند و باعث جلوگیری از تصادفات و … می‌گردند.

همچنین یکی دیگر از دلایل استفاده از توپ‌ها بر روی کابل، این است که بالا و پایین رفتن درجه حرارت باعث می‌شود تا طول این سیم‌ها نیز افزایش و کاهش پیدا کند، این توپ‌های رنگی به‌راحتی می‌تواند با استفاده از فنر درون خود طول کابل را در یک ‌جهت افزایش و کاهش دهد.

روش نصب توپ روی کابل فشار قوی

توپ‌های رنگی یا مارکر بال که برای جلوگیری از برخورد هواپیما یا بالگرد با خطوط انتقال برق هستند، سیستم خاصی درون آنها وجود ندارد و فقط به جهت دیده ‌شدن سیم‌ها و کابل‌ها توسط خلبان‌ها قرار داده می‌شوند.

در نصب آن ابتدا آن را در کارخانه‌ها تولید می‌کنند و سپس یک متخصص یا فردی که از طرف اداره برق با لباس مخصوص و با استفاده از طنابی که به هلیکوپتر متصل است و با در دست گرفتن این توپ‌ها به ارتفاع رفته و هلیکوپتر برای چند دقیقه این شخص را در محل نصب توپ در کنار سیم‌ها به‌صورت معلق قرار داده و این شخص با یک کابل نگهدارنده از پشت به هلیکوپتر متصل است و توپ را به‌آرامی نزدیک سیم می‌برد.

البته دو طرف این توپ یک سیم فلزی وصل است که شخص می‌تواند با پاهای خودش این توپ را نگه‌داشته و بر لبه بالگرد بنشیند و در ارتفاع مشخص شده در کنار کابل‌های فشارقوی، توپ از وسط به دونیمه جدا می‌شود، حالا شخص موردنظر لبه‌های توپ را از هم بازنموده و کابل فشارقوی را درون این توپ قرار داده  و  به همین راحتی توپ بر روی کابل‌های فشارقوی قرار خواهد گرفت.

فرد متخصص با لباس مخصوص عایقی که در مقابل برق فشارقوی دارد، هیچ خطری او را تهدید نمی‌کند، و در آخر سیم‌هایی که از دو طرف توپ آویزان است را به کابل فشارقوی می‌پیچند.

البته برای اینکار فردی که بر روی لبه هلیکوپتر نشسته برای اینکه بتواند به‌خوبی کار کند و حرکت‌های اضافه مانع فعالیتش نشود، یک انبر مخصوص با طناب را که به هلیکوپتر وصل می‌باشد به دور کابل فشارقوی قرار می‌دهد تا وقتی بالگرد در هوا قرار دارد و زیادی تکان می‌خورد مانع دور شدن شخص از کابل و توپ نشود. البته اگر ارتفاع زیاد نباشد می‌توان از جرثقیل یا بالابرها نیز استفاده نمود.

انواع رنگ بندی توپ روی کابل

همان‌طور که در مطالب بالا ذکر نموده‌ایم توپ‌ها به رنگ‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند و توپ‌ها بر روی سیم برق کابل‌های فشارقوی روی جاده‌ها و اتوبان‌ها قرار می‌گیرند. معمولاً گوی‌ها به رنگ‌های سفید، نارنجی، قرمز و طلایی هستند به دلیل بهتر دیده‌شدن آنها در روز و شب از این رنگ‌ها بهره می‌برند.

به این گوی‌های رنگی که بیشتر مواقع از رنگ قرمز آن استفاده می‌شود توپ هشدار یا warning balls ، Aerial marker balls ، marker balls یا Warning نیز گفته می‌شود و جنس آن از آلومینیوم و پلاستیک مقاوم بوده و حدود 50 تا 80 سانتی‌متر نیز قطر دارد. رنگ‌های خارجی این توپ‌ها اغلب از قرمز، نارنجی و مشکی ادغام می‌شوند، علت اینکه از این رنگ استفاده می‌کنند به دلیل رنگ‌های استانداردی در زمینه هشدار دادن می‌باشد و معمولاً چشمان ما با دیدن این رنگ‌ها عکس‌العمل بیشتری از خود بروز می‌دهند و در واقع این رنگ‌ها حواسمان را بیشتر از سایر رنگ‌ها به‌سوی خود می‌کشانند.

طرح‌های توپ‌ها نیز اغلب به‌صورت دو طرحی می‌باشد، که برخی درونشان پر بوده و برخی درونشان توخالی می‌باشد وهمچنین طرح توپ ها به روش استفاده آنها نیز بستگی دارد، طرح‌های توپر که به آنها اسپن‌های بلند و یا همان خطوط بلند می گویند، این گوی‌ها درونشان از فنر ساخته می‌شود، وظیفه آنها نیز خاموش‌کردن نوسان‌های لرزان می‌باشد، درون خالی نیز به اسپن‌های کوتاه معروف است و در فضاهای باز استفاده شده و ویژگی‌های نظیر عمر بالا، وزن پایین و استقامت بالایی در مقابل فرسودگی‌ها و حرارت و رنگ دارند.

برای مشاهده انواع کابل فشار قوی کلیک کنید.

سخن آخر

نقش توپ روی کابل فشار قوی این است که کابل های فشار قوی در ارتفاع بسیار بالایی قرار می گیرند و همین علت سبب می شود که هلیکوپترها، پاراگلایدرها و … نتوانند به راحتی این کابل ها را ببینند در نتیجه روی کابل ها یک یک سری توپ رنگی با رنگ های مانند قرمز و … قرار می گیرد تا امکان دید بهتری به خلبان بدهد.

توپ هایی که روی کابل فشار قوی قرار می گیرند اغلب به صورت دو طرحی می باشند و طرح این توپ ها نیز کاملا بستگی به روش استفاده انها دارد.

امیدواریم که این مقاله به سوالات شما در خصوص نقش توپ روی کابل فشار قوی پاسخ داده باشد شما نیز می توانید تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*