طریقه مفصل زدن کابل فشار قوی

طریقه مفصل زدن کابل فشار قوی

معرفی کابل فشار قوی

قبل از بررسی طریقه مفصل زدن کابل فشار قوی باید بگوییم که برای انتقال جریان برق به ناچار باید از مواد رسانا استفاده شود که روی آن‌ها عایقی قرار دارد. اما در مسافت‌های طولانی این نیروی الکتریسیته به دلیل هدر رفتن انرژی، اصطکاک و… کاهش می‌یابد. در این صورت باید که جریان تقویت شود و به شکل جریانی فشار قوی در مواد رسانا عبور داده می‌شود.

این ولتاژ بالا را  با استفاده از سیم و کابل‌ معمولی نمی‌توان ارسال کرد بنابراین تحمل آن را ندارند و آسیب می‌بینند. از این رو کابل فشار قوی طراحی و تولید شد یعنی با استفاده از آن می‌توان که جریان‌های بیشتر از ۳۰ کیلو ولت را انتقال داد. کابل‌های فشار قوی دارای عایق بندی از لایه‌های نیمه مخروطی و همچنین محافظ فلزی هستند که به راحتی این جریان‌ها را عبور می‌دهند.

در ساختار این کابل‌ها از هادی‌های مسی و یا آلومینیومی استفاده می‌شود که انعطاف پذیری زیادی دارند و در برابر فشار، ضربه و پارگی هم مقاومت بالایی دارند. در حالت کلی این کابل‌ها به دو دسته کابل قدرت روغنی و گازی تقسیم می‌شوند. البته ناگفته نماند که هر کدام از آن‌ها به نوبه خود دارای زیر مجموعه متنوعی هستند که همگی در مقابل حلال‌ها، نیروهای مکانیکی، اشعه‌ها و… مقاومت لازم را دارند.

طریقه مفصل زدن کابل فشار قوی

مفصل بندی کابل فشار قوی

یکی از بیشترین ماده‌های مرکبی که وجود دارد و بیشتر از ۷۰ درصد زمین را تشکیل داده، آب است. مقدار قابل شرب آن حدود ۸% است و برای دسترسی به آن بایستی که چاه حفر شود. برای استخراج منابع آبی از اعماق زمین وسیله‌ای به نام الکتروپمپ‌ها ساخته شدند.

الکتروپمپ‌ها با کابل‌های مخصوصی تغذیه می‌شوند که اتصال آن‌ها به هم باید مقاوم و کاملا عایق باشد. اتصال این کابل‌های برقی به هم با  استفاده از روش خاصی صورت می‌گیرد که به آن مفصل بندی می‌گویند.

کابل‌های فشار قوی و مفصل بندی آن‌ها در تغذیه الکتروپمپ‌ها بسیار مهم است چون روی عملکرد و عمر الکتروپمپ تاثیر می‌گذارد. بنابراین برای انجام مفصل بندی باید بهترین روش را انتخاب کنید؛ طریقه مفصل زدن کابل فشار قوی به سه روش مختلف انجام می‌شود که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

روش‌های مفصل بندی کابل فشار قوی

طریقه مفصل زدن کابل فشار قوی به سه صورت زیر است:

مفصل بندی به روش آپارات

روش آپارات یک روش قدیمی و سنتی برای مفصل بندی سیم و کابل‌ها است؛ که برای انجام آن به تجهیزات و لوازم پیشرفته‌ای احتیاج ندارید. در ابتدا باید مقدار کمی از روکش سیم را جدا کنید و سپس سیم‌ها را برای مف زدن آماده کنید. مف زدن یعنی این که سر رشته سیم‌ها داخل لوله استوانه‌ای به نام موف قرار دارند و سپس پرس می‌شوند.

با توجه به قطر رشته سیم بایستی که ابعاد موف در نظر گرفته شود و فشار پرس هم نباید به صورتی باشد که سیم‌ها قطع شوند. در این روش مفصل‌ها آب بندی نشده و احتمال نفوذ آب به آن‌ها وجود دارد. پس می‌توان گفت که در برابر فشار مکانیکی از مقاومت پایینی برخوردار است.


🔌 پرطرفدارترین مدل های سیم و کابل بازار 🔌

سیم ارت | کابل افشان | سیم افشان


مفصل بندی با مفصل حرارتی

برای انجام این روش به ترموفیت سایز بزرگ، سه موف، سه ترموفیت کوچک و کابلی سه رشته‌ای احتیاج دارید. در ابتدا مقداری از پوشش را جدا کنید و موف و پرس را انجام دهید. البته قبل از هر کاری باید فیت‌ها را روی موف بزنید و حرارت دهید.

در وهله بعدی فیت سایز بزرگ را روی ناحیه اتصال بکشید و آن را حرارت دهید. حال ابتدا و انتهای اتصال با استفاده از چسب عایق کنید تا از نفوذ رطوبت به داخل آن جلوگیری شود.

این فیت‌ها مقاومت کافی در برابر آسیب‌های مکانیکی نیستند و اگر مفصل آسیبی ببیند، آب به راحتی به قسمت‌های مختلف کابل نفوذ می‌کند و خسارت‌های زیادی به بار می‌آورد.

مفصل بندی با مفصل رزینی

یکی از بهترین طریقه مفصل زدن کابل فشار قوی همین روش مفصل رزینی است که کیفیت عایق بندی کابل و مقاومت آن در برابر آسیب را افزایش می‌دهد. باید که درپوش، قاب طلق، چسب رزین و جداکننده فاز کابل را تهیه کنید.

در این روش همچون روش قبلی توسط موف سیم‌ها را به هم متصل کنید و محل اتصال را داخل قاب طلق بگذارید. سپس با استفاده از جداکننده فاز یک فاصله امن بین کابل‌ها ایجاد نمایید تا اتصال و نشتی جریان رخ ندهد.

حال بخش بالایی قاب را در جای خود بگذارید و چفت کنید و دو طرف آن را چسب بزنید تا نشت رزین ایجاد نشود. حال چسب را از طریق دریچه داخل محفظه بریزید و آن را به آرامی تکان دهید. پس از پرکردن محفظه درب آن را ببنیدید و ۱ تا ۴ ساعت صبر کنید که خشک شود.   

سخن نهایی

در این مطلب از سیم و کابل نوید سعی کردیم طریقه مفصل زدن کابل فشار قوی را به روش‌های مختلف بیان کنیم. امیدوارم که از خواندن آن به اطلاعات کافی رسیده و آن را برای دوستان ارسال کنید.  

منتشر شده در تاریخ ۸ آبان ۱۴۰۱

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*