سیم کشی کولر آبی

سیم کشی کولر آبی

قبل از بررسی سیم کشی کولر آبی باید بگوییم یکی از پرکاربردترین سیستم‌های سرمایشی موجود در کشور کولر آبی است. به همین دلیل قیمت کمتر و ساختار ساده‌تری نسبت به سایر سیستم‌های سرمایشی دارد. مهم‌ترین بخش فرآیند نصب کولرهای آبی سیم کشی آن است که بایستی توسط یک فرد باتجربه انجام شود. زمانی که با روش سیم کشی و نوع سیم‌های برقی این سیستم آشنا باشید، قطعا می‌توانید به راحتی سیم کشی این سیستم را انجام دهید. برندهای متفاوتی از این سیستم در بازار وجود دارد و حتی طراحی هر کدام از سیستم‌ها با هم متفاوت است.

نکته مهم این است که سیم کشی تمام آن‌ها به یک صورت انجام می‌شود؛ توجه کنید که هر مدل یا برند قطعا در سیم کشی موتور تفاوت‌هایی دارند. بیشتر مهندسین با نحوه سیم کشی کولرهای آبی آشنا هستند بنابراین در نصب و راه اندازی این سیستم می‌توانند شما را راهنمایی کنند. ناگفته نماند که اکثر کولرهای آبی مجهز به نقشه سیم کشی هستند که با استفاده از آن می‌توانید مشکل ایجاد شده در سیستم را برطرف کنید. یا این که با توجه به نقشه سیم‌های معیوب را پیدا کنید و در نهایت به تعویض آن‌ها بپردازید. در ادامه در رابطه با مدار کولر آبی، رنگ سیم‌ و کابل، نقشه سیم کشی و نحوه سیم کشی کولرهای آبی بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد.

سیم کشی کولر آبی

آشنایی با سیم و مدار کولر آبی

برای انجام سیم کشی صحیح کولر آبی باید تمام سیم‌های داخل دستگاه، کابل‌ها و جعبه تقسیم داخل کولر را بشناسید. گفتنی است که مدار سیم کشی این سیستم سرمایشی داخل لوله‌های برق قرار گرفته است که میان کلید کولر و جعبه فیوز ساختمان قرار گرفته است. در این مدار سه رشته سیم با کارایی مختلف وجود دارند که نمره آن‌ها ۲.۵ است. این سه رشته سیم نول، فاز و ارت هستند که با نمره ۲.۵ تهیه می‌شوند. مسیر لوله برقی از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل آن راه دارد که پنج رشته سیم در آن قرار دارد.

⭐⭐⭐⭐⭐

◀ مشاهده لیست قیمت سیم و کابل نوید

⭐⭐⭐⭐⭐

در واقع از کابل مفتولی به سایز ۵*۱.۵ برای سیم کشی کولر از کلید برقی تا جعبه تقسیم داخلی کولر استفاده می‌شود. این رشته سیم‌ها شامل مواردی همچون سیم کلید دور کند، دور تند، سیم نول، انشعابی از سیم ارت و پمپ کولر خواهد بود. توجه کنید تعداد این رشته سیم‌ها در ساختمان‌هایی که مجهز به ارت نیستند متفاوت است یعنی ممکن است ۴ رشته سیم داشته باشند. اما با توجه به استانداردهای موجود یک رشته سیم ارت باید به بدنه کولر آبی وصل باشد و رنگ آن در همه جا یکی باشد. این سیم به رنگ زرد است اما در اغلب موارد با رنگ سبز ترکیب شده است. در صورت‌عدم وجود سیم ارت احتمال برق گرفتی افراد بیشتر می‌شود.

مدار کولر آبی

رنگ سیم در سیم کشی کولر آبی

اگر می‌خواهید سیم کشی کولر آبی را خودتان انجام دهید، آشنایی با سیم‌ها و رنگ هر کدام از آن‌ها برای شما کاملا ضروری است. برای این کار باید پیچ‌های جعبه تقسیم با استفاده از پیچ گوشتی باز شوند. روی جعبه تقسیم موتور سه کلمه انگلیسی درج شده است. کلمه Hi یعنی دور زیاد که سیم مربوط به کلید دور زیاد با رنگ مشکی مشخص شده است و باید در نصب آن به رنگش توجه کنید. کلمه دوم Lo است که برای کلید دور کم یا کند استفاده می‌شود، رنگ در نظر گرفته شده برای سیم دور کند قهوه‌ای است.

کلمه سوم Com است یعنی سیم مشترک که رنگ آن آبی است و باید در وصل کردن آن دقت کنید. همان گونه که قبل‌تر اشاره کردیم سیم زرد رنگ برای ارت است که وجود آن در هر ساختمانی لازم و ضروری است. لازم به اشاره است که سیم‌های موجود در کابل ۵ رشته به رنگ‌های دو سیم مشکی، یک سیم قهوه‌ای، یک سیم آبی و یک سیم زرد رنگ است. و کابل‌های سه رشته دارای یک سیم اتصال نول به رنگ آبی، برای اتصال فاز یک سیم مشکی و در نهایت یک سیم ارت هستند.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

🔌 پرطرفدارترین مدل های سیم و کابل بازار 🔌

سیم افشان | کابل افشان | کابل فشار قوی

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

نقشه سیم کشی کولر آبی

در نقشه‌های موجود در کولرهای آبی معمولا دو لوله برق وجود دارد که برای سیم کشی کولرهای آبی از آن‌ها استفاده می‌کنند. سیم‌های برقی که قبل‌تر آن‌ها را نام بردیم و برای راه اندازی کولر آبی به آن‌ها احتیاج داریم از این دو لوله عبور داده می‌شوند. سپس با استفاده از فیش‌های مخصوص به هم متصل شده‌اند؛ هر لوله مسیر مشخص و کاربرد مختلفی دارد. یکی از لوله‌ها از جعبه تقسیم ساختمان تا محل کلیدهای کولر آبی هدایت شده‌اند. گفتنی است که لوله برقی دوم از کلید کولر شروع شده و سپس از مجاورت کانال کولر رد شده و تا محصل نصب کولر آبی هدایت می‌شود. اساسا کولرهای آبی را روی تراس یا پشت بام نصب می‌کنند.

نقشه سیم کشی کولر آبی

در این لوله‌های سیم‌های مختلفی هدایت می‌شوند که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند. برای مثال سیم ارت به زمین وصل است و از دو حادثه برق گرفتگی و خسارت مالی و جانی جلوگیری می‌کند. اما سیم فاز که جریان برق را هدایت می‌کند باعث انتقال بارهای الکتریکی می‌شوند. وظیفه سیم نول بازگشت جریان خروجی از وسیله به مولد یا منبع است. این سه سیم برای ایجاد یک مدار الکتریکی لازم و ضروری هستند که از جعبه تقسیم ساختمان توسط لوله برق به سمت کلید کولر هدایت شده‌اند. لازه به ذکر است که در این قسمت سیم‌های فاز مستقیما به کلید کولر وصل می‌شود و سیم نول به جعبه تقسیم و بخش ترمینال نول هم در آن حرکت می‌کند.

نحوه سیم کشی کولر آبی

در صورتی که ساختمان دارای سیم ارت باشد به دو کابل ۳ و ۵ رشته نیاز است که برای اتصال آن‌ها هم از فیش استفاده می‌شود. اما در صورتی که ساختمان مجهز بع ارت نباشد از کابل ۴ رشته برای ارتباط بین کولر و کلیدها استفاده می‌شود و کابل دو رشته هم به منظور اتصال جعبه تقسیم برقی ساختمان و کلید کولر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه سیم کشی کولر آبی

بر اساس این که کلید کولر نصب شده در ساختمان دارای ۹ ترمینال باشد، سیم فاز باید از جعبه تقسیم به ترمینال یک و سیم نول هم به ترمینال ۶ انتقال داده شود. حال سیم مربوط به پمپ را به ترمینال شماره ۲ انتقال دهید. سیم مربوط به دور کند موتور به ترمینال ۹ و سیم مربوط به دور تند هم به ترمینال ۷ متصل شود. در عمل ۹ ترمینال کلید کولر آبی به سه کلید ختم می‌شوند که این سه کلید پمپ کولر، کلید دور تند، کلید دور کند هستند.

سخن پایانی

راه اندازی و نصب کولر آبی کار پیچیده‌ای نیست و برای انجام آن لازم است با نوع سیم‌ها، رنگ آن‌ها، نقشه سیم کشی کولر آبی و روش پیاده‌سازی آن کاملا آشنا باشید. با این وجود لازم است برای نصب این سیستم سرمایشی تمام نکات ایمنی رعایت شود تا در آینده دچار مشکل نشوید. سعی کنید تمام سیم‌های فاز و نول و ارت و… را با کیفیتی بالا انتخاب کنید. فروشگاه اینترنتی سیم و کابل نوید ارائه دهنده انواع سیم و کابل‌ها است که با کیفیت فوق العاده و قیمتی مناسب می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. سیم و کابل‌های ارائه شده در این فروشگاه تماما دارای ضمانت نامه هستند و با مراجعه به این فروشگاه می‌توانید در زمان و هزینه‌های اضافی رفت و آمد خود صرفه جویی کنید. امیدوارم که از خواندن این مطلب به اطلاعات کافی رسیده باشید و در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و نظر آن را برای سیم و کابل نوید کامنت کنید.

تاریخ انتشار ۱۴۰۱/۰۵/۲۳

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*